Czego można spodziewać się po kunach domowych?

Ocieplone strychy domów, wnętrza altanek, stodół i innych pomieszczeń gospodarczych to miejsca chętnie wybierane do założenia gniazda przez kuny domowe – jeden z popularnych gatunków łasicowatych. Jeśli kuna wybierze sobie teren Twojej posesji na swój nowy dom, rozpoznasz to m.in. po nagryzionych owocach w sadzie, uszkodzeniach izolacji termicznej na poddaszu, przegryzionych lub ponadgryzanych przewodach elektrycznych czy po niezbyt przyjemnym zapachu w pomieszczeniu, w którym kuna założyła gniazdo. Jeśli hodujesz gołębie lub kury, kuna zapewne będzie na nie polowała.

Kuny domowe, podobnie jak inne łasicowate są drapieżnikami, które chętnie polują na drobne gryzonie, ptaki, płazy, a nawet na duże owady. Kuny zakradają się do gniazd ptaków i wyjadają z nich jaja, dlatego mogą być dużym zagrożeniem dla każdego przydomowego kurnika lub gołębnika. Uzupełnieniem mięsnej diety kuny domowej są dojrzałe owoce, których zwykle nie brakuje w przydomowych sadach. Kuna może zjadać zarówno tzw. spady, jak i owoce jeszcze znajdujące się na krzewach lub drzewach. Ze względu na upodobanie do ciepłych i suchych miejsc, kuny domowe swoje gniazda najczęściej lokują w budynkach gospodarczych, na strychach i poddaszach domów mieszkalnych – stąd też wywodzi się nazwa ich gatunku. 

Z uwagi na specyficzne upodobania żywieniowe, kuna może być zarówno sojusznikiem człowieka, jak i jego utrapieniem. Jeśli nie hodujesz ptactwa ozdobnego czy drobiu, kuna mieszkająca w budynku gospodarczym czy ogrodowej altanie może pomóc w pozbyciu się z terenu Twojej posesji wszelkich gryzoni. Jeśli jednak hodujesz gołębie lub kury, kuna będzie dla nich śmiertelnym zagrożeniem. Poza tym, jeśli za swój nowy dom wybierze poddasze budynku mieszkalnego, może narobić sporo szkód – uszkodzić izolację czy poprzegryzać przewody elektryczne. Jeśli obecność kuny domowej na terenie Twojej posesji wyraźnie Ci przeszkadza, możesz spróbować się jej pozbyć.

Kunę można usunąć z domu i obejścia na dwa sposoby, przy czym pierwszy z nich (trucie zwierzęcia) trudno uznać za humanitarny. Poza tym trzeba pamiętać, że łasicowate jako zwierzęta łowne podlegają specjalnym okresom ochronnym i uśmiercenie kuny, może oznaczać wejście w konflikt z prawem. Dlatego doradzamy sposób numer dwa, czyli przepędzenie kuny z domu. W sprzedaży znaleźć można specjalne preparaty do odstraszania kun domowych oraz tzw. żywołapki, które pozwolą odłowić zwierzę bez wyrządzania mu krzywdy fizycznej. Odłowioną kunę można wywieźć do lasu i w ten sposób rozwiązać swój problem w sposób możliwe humanitarny.

My polecamy zabezpieczanie się przed zagnieżdżeniem kun zanim będzie za późno. Gdy tylko zauważysz kunę w okolicy swojego domu pomyśl o zamówieniu instalacji systemu chroniącego przed inwazją kun na Twój strych. Napisz do nas, przygotujemy wycenę montażu systemu odstraszającego kuny w Twoim domu.