Kuna domowa – co warto wiedzieć o jej zwyczajach?

Kuny domowe, jak sama nazwa wskazuje, to zwierzęta, które upodobały sobie mieszkanie w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi, na poddaszach i strychach domów, w garażach, oborach, szopach i innych zabudowaniach gospodarczych. Kuna jest drapieżnikiem z rodziny łasicowatych, który prowadzi nocny tryb życia i żywi się głównie drobnymi gryzoniami, ptakami, płazami i owadami, choć nie pogardzi również dojrzałymi owocami sezonowymi.

Zwierzę ma wydłużoną sylwetkę (średnia długość kuny domowej to 30-50cm), krótkie łapy, szpiczaste uszy i pysk zakończony różowym nosem. Wyróżnia ją jasno-brązowe futro z charakterystyczną białą lub kremową plamą na piersi, która stopniowo się rozdwaja, sięgając przednich łap.

Gdzie można spotkać kunę domową?

To gatunek zamieszkujący tereny niemal całej Europy i tę część Azji, gdzie panuje klimat umiarkowany. W Polsce zwierzę występuje dość powszechnie, zwłaszcza w okolicach terenów leśnych, za swoje siedziby najchętniej wybierając niewłaściwie zabezpieczone, ocieplone poddasza i strychy domów, stare szopy, opuszczone kurniki, garaże, piwnice czy różnego rodzaju ruiny. Kuny domowe mogą mieszkać również w norach skalnych, dużych dziuplach czy wydrążonych pniach drzew. Warto pamiętać, że w Polsce kuny znajdują się pod ochroną i nie można na nie polować.

Jakie są zwyczaje kuny domowej?

To zwierzę dość płochliwe, choć można je oswoić. Prowadzi samotniczy, głównie nocny tryb życia, a towarzystwa poszukuje tylko w okresie godowym. Ciąża u kuny domowej trwa do 9 miesięcy, ale w jednym miocie może pojawić się nawet osiem młodych. Najczęściej jest ich znacznie mniej, od trzech do czterech sztuk. Młode na świat zwykle przychodzą jesienią, a ich nocne harce i piski mogą stać się prawdziwą zmorą dla mieszkańców domu, w których kuna założyła swoje gniazdo. Kuna żyje około 8-10 lat.

Jeśli na Twoim poddaszu lub strychu zadomowiła się rodzina kun to chętnie pomożemy Ci rozwiązać problem z kunami raz na zawsze. Zadzwoń, napisz, sprawdzimy jakie są możliwości, przygotujemy wycenę. Z naszym systemem do odstraszania kun masz pewność 100% satysfakcji.

image

Problem z kuną?

Wydaje Ci się, że masz problem z kuną, ale nie jesteś pewien jak ją rozpoznać, i jak się upewnić, że to kuna? A może kuna już dokonała zniszczeń i chcesz skutecznie zabezpieczyć swój dom przed kunami?

Zadzwoń, odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy, przygotujemy wycenę.

Image