Kuna domowa – przyjaciel czy szkodnik?

Tym co mieli do czynienia z inwazją kuny domowej może ciężko w to uwierzyć, ale zwierzę to jest całkiem pożyteczne i pomaga w walce z nadmierną ekspansją szczurów czy myszy. Jeśli jednak na szali postawimy zniszczenia jakich kuna potrafi dokonać w naszych domach to wynik już niejest taki oczywisty.

Choć futro kuny uznawane jest za wyjątkowo cenne, to jednak nie prowadzi się jej klatkowej hodowli. Oczywiście można spotkać oswojone kuny, ale najczęściej są to zwierzęta dzikie, żyjące na wolności, choć mieszkające w bezpośrednim sąsiedztwie ludzkich siedzib, zarówno na wsiach, jak i w dużych miastach. Zwierzę wydaje się pożyteczne, bo skutecznie zwalcza drobne gryzonie, takie jak myszy czy szczury. W praktyce może jednak wyrządzić sporo szkód. Kuny domowe to poważne zagrożenie dla niewłaściwie zabezpieczonych kurników, klatek z królikami czy gołębników. Poza tym zwierzę może zniszczyć izolację termiczną dachu, poprzegryzać przewody elektryczne czy uszkodzić samochód. Mieszkająca na poddaszu lub strychu domu kuna to również źródło nocnych hałasów i nieprzyjemnego zapachu pochodzącego od jej odchodów i rozkładających się resztek pożywienia.

Kuna domowa podobnie jak kuna leśna jest w Polsce gatunkiem chronionym i natrętnego zwierzęcia nie można zabić czy nawet zranić. Jedynym skutecznym sposobem, by się jej pozbyć, jest jej odstraszenie i fizyczne zablokowanie możliwości wejścia na poddasze domu. Oferowany i instalowany przez nas zestaw do odstarszania kun zapewnia pełną skuteczność - kuna po otrzymaniu impulsu elektrycznego nie będzie już próbowała dostać się do naszego domu, poszuka sobie innego miejsca.

image

Problem z kuną?

Kuna na poddaszu może dokonać znacznych zniszczeń. Nie czekaj, napisz do nas już dziś, zrobimy dla Ciebie wycenę montażu systemu ochrony przed kunami.

Stopkunom - z nami skutecznie zabezpieczysz dom przed kunami.

Image