Co warto wiedzieć, o kunie domowej?

To niewielki ssak z rodziny łasicowatych występujący niemal w całej Europie i w tych rejonach Azji, w których panuje klimat umiarkowany. Zwierzę prowadzi przeważnie nocny tryb życia i trudno zaobserwować je podczas dnia. Sygnałem świadczącym o obecności kuny w gospodarstwie domowym mogą być resztki pożywienia i odchody znalezione na strychu, gdzie zwierzęta tego gatunku chętnie zakładają swoje gniazda. Znakiem obecności kuny w sąsiedztwie domu mogą być również poprzegryzane przewody w zaparkowanych na podjeździe autach czy charakterystyczne ślady pozostawione przez zwierzątko na świeżym śniegu lub mokrej ziemi.

W Polsce możemy spotkać się zarówno z kuną domową, jak i jej leśną odmianą. Kuna leśna ma większą głowę i odrobinę krótszy ogon, jej ciało jest nieco dłuższe i cięższe, zwłaszcza w przypadku dorosłych samców. Kuny domowe mają krótsze uszy, szarobrązowe lub brązowo-żółtawe futerko, krótsze, ale masywniejsze nogi. Biała, lekko żółtawa plama ozdabiająca pierś kuny domowej ciągnie się aż do jej przednich łap, rozchodząc się symetrycznie na boki. Podobnie jak kuny leśne, domowa odmiana kuny również prowadzi nocny tryb życia, przy czym niekiedy można zaobserwować ją także w ciągu dnia. Podstawą jej jadłospisu są drobne ssaki – myszy, szczury i inne gryzonie, a także ryby, małe ptaki i ich jaja, niektóre gady i płazy. Kuna nie gardzi również dojrzałymi owocami i większymi owadami.  

Ze względu na kulinarne upodobania, kuny domowe stanowią duże zagrożenie dla drobiu, gołębi i królików. Niewłaściwie zabezpieczony kurnik, gołębnik czy klatki to zaproszenie dla kuny, która w jedną noc może zdziesiątkować całą hodowlę. Kuna kieruje się instynktem i na widok uciekającej ofiary, natychmiast ją atakuje. Gdy dostanie się do kurnika, potrafi zagryźć wszystkie kury i uszkodzić wszystkie jajka. Dlatego trzeba pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu tego typu obiektów. Kuna to zwinne zwierzątko, które przeciśnie się przez niemal każdy, nawet niewielki otwór. Warto również pamiętać, że kuna z łatwością wspina się po chropowatych powierzchniach i wdrapanie się przez nią na dach, do gołębnika, nie stanowi dla niej najmniejszego problemu.

Co zrobić gdy nasz przeciwnik jest tak sprytnym stworzeniem? Jak odstarszyć kunę w sposób humanitarny, a jednocześnie skuteczny? Nasza metoda gwarantuje skuteczne i trwałe pozbycie się problemu z kunami domowymi. Impuls elektryczny, który zostanie zaaplikowany zwierzęciu, gdy tylko dotknie elementu instalacji jest bezpieczny, ale na tyle nieprzyjemny, że kuna drugi raz już nie podejmie próby.

image

Problem z kuną?

Wydaje Ci się, że masz problem z kuną, ale nie jesteś pewien jak ją rozpoznać, i jak się upewnić, że to kuna? A może kuna już dokonała zniszczeń i chcesz skutecznie zabezpieczyć swój dom przed kunami?

Zadzwoń, odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy, przygotujemy wycenę.

Image