Czy warto decydować się na wypłoszenie kuny?

Najczęściej aktywna późnym wieczorem i nocą, smukła kuna domowa na swoje siedliska chętnie wybiera ocieplone strychy i poddasza domów, garaże, stajnie czy stodoły. Ze względu na nocną aktywność może być uciążliwym sąsiadem, budząc pozostałych domowników. Poza tym zwierzę pozostawia po sobie reszki jedzenia i charakterystyczne, wałeczkowate odchody stanowiące źródło intensywnego, nieprzyjemnego zapachu. Wchodząc na poddasze od dawna zamieszkane przez kunę, od razu wyczujemy nieprzyjemny, charakterystyczny zapach. O obecności kuny mogą informować nas również tropy pozostawione wokół domu. Niekiedy możemy dostrzec je na świeżym śniegu lub mokrej ziemi.

Kuny domowe występują na terenie całej Polski, a także w środkowej i południowej części Europy oraz w Azji, w strefie klimatu umiarkowanego. Zwierzę najchętniej mieszka w miejscach dobrze izolowanych, w pobliżu siedzib ludzkich, na wsi i w miastach. W ostateczności kuna domowa może zamieszkać również w lesie, w dziupli drzewa czy stercie kamieni. Najchętniej nocuje jednak na poddaszach domów, w stajniach, stodołach, garażach i wielu innych suchych, ciepłych miejscach. Zwierzęta tego gatunku żyją zwykle do 10-12 lat, ale dojrzałość płciową osiągają już od drugiego roku życia. Ciąża u kuny domowej trwa dziewięć miesięcy. Na świat przychodzi od dwóch do nawet siedmiu młodych, które charakteryzuje wilczy apetyt, duża ruchliwość i ciekawość świata. Młode są bardzo głośne i jeśli pojawiły się w gnieździe założonym na poddaszu naszego domu, z pewnością szybko zauważymy ich obecność. 

Kuna to zwierzę mięsożerne, choć nie pogardzi dojrzałymi owocami czy jagodami. Podstawą jej diety są drobne gryzonie, ptaki i ich jaja, niektóre płazy czy gady, a także duże gatunki owadów. Dzięki obecności kuny nie musisz martwić się o szczury czy myszy, które mogą zagnieździć się w Twoim domu. Zwierzę z wrodzoną zwinnością upora się również z innymi szkodnikami. Niestety kuna może być zagrożeniem dla drobiu, królików czy gołębi. Poza tym zwierzę niszczy izolację termiczną dachu, może przegryzać przewody elektryczne czy uszkodzić samochód (gdy dostanie się pod maskę). Warto zatem rozważyć, czy korzyści wynikające z obecności kuny w gospodarstwie domowym dorównują ryzyku, jakie się z tym wiąże.

Odpowiadając na tytułowe pytanie - my mówimy stanowczo tak, nawet trzeba zdecydować się na wypłoszenie kuny, jeśli widzimy, że interesuje się naszym poddaszem, szopą, garażem, czy innym budynkiem. Zdjęcie zamieszczone w artykule pokazuje wyraźnie dlaczego nie warto czekać aż problem się nasili. To są autentyczne zniszczenia, które zrobiły kuny. Zadzwoń, napisz, na problem z kuną pomożemy!

image

Problem z kuną?

Wydaje Ci się, że masz problem z kuną, ale nie jesteś pewien jak ją rozpoznać, i jak się upewnić, że to kuna? A może kuna już dokonała zniszczeń i chcesz skutecznie zabezpieczyć swój dom przed kunami?

Zadzwoń, odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy, przygotujemy wycenę.

Image