Co zrobić z kuną, która zamieszkała na poddaszu Twojego domu?

Kuna to naturalny wróg drobnych gryzoni i jeśli zwierzę zamieszka w bezpośrednim sąsiedztwie Twojego domu, problem z myszami czy szczurami masz w zasadzie z głowy. Niestety kuny domowe to dość uciążliwi sąsiedzi, zwłaszcza jeśli na swoją siedzibę wybiorą ocieplony strych lub poddasze. Kuna może zniszczyć warstwę izolacji termicznej dachu. Jest zagrożeniem dla drobiu, królików czy gołębi. W niektórych sytuacjach kuny domowe niszczą również samochody – przegryzają kable i gumowe osłony.

Choć w teorii istnieje wiele sposobów na pozbycie się kuny domowej, to w rzeczywistości większość z nich zwyczajnie się nie sprawdza. Najpopularniejszą, niestety niehumanitarną metodą walki z kuną domową jest trutka. W sprzedaży znaleźć można wiele rodzajów trutek o dużej skuteczności działania. Trzeba jednak pamiętać, że trutka może zabić nie tylko kunę, ale i inne zwierzęta, na przykład psa lub kota, ewentualnie zwierzę chronione, co w sposób oczywisty naraża nas na kłopoty z prawem. Poza tym otrute zwierzę może paść w miejscu trudnodostępnym i zlokalizowanie, a następnie usunięcie truchła może być wyjątkowo trudne. Inną z popularnych metod walki z kuną domową, polecanych na wielu forach internetowych, jest odłowienie zwierzęcia przy pomocy specjalnej pułapki. Żywołapka jest znacznie bardziej humanitarną metodą walki z kuną niż trutka. Odłowione i wypuszczone w lesie zwierzę może jednak wrócić do swojego gniazda i problem zacznie się od nowa.

Najskuteczniejszą metodą na pozbycie się kuny, a jednocześnie bezpieczną zarówno dla samej kuny jak i dla innych zwierząt, jest elektryczny pastuch. Zestaw montowany jest tak, aby kuna nie mogła dostać się do budynku. Przy pierwszej próbie, po zetknięciu się z urządzeniem, kiedy otrzyma nieprzyjemny impuls elektryczny, nie będzie podejmowała następnych podejść.

W rzeczywistości najskuteczniejszym sposobem na trwałe pozbycie się kłopotu z kunami jest skuteczne odstraszanie i profilaktyka. Mówiąc o profilaktyce mamy na myśli takie działania, które uniemożliwią zwierzęciu przedostanie się na strych domu, ewentualnie utrudnią założenie gniazda w innym atrakcyjnym z punktu widzenia kuny miejscu – w stodole, szopie, stajni, oborze czy garażu. Alternatywą opcją w walce z kuną domową jest próba oswojenia i udomowienia zwierzęcia. Warto jednak pamiętać, że dokarmiane zwierzę szybko zniechęci się do polowań i w takiej opcji będzie co najwyżej kolejnym domowym pupilem, a nie skutecznym narzędziem w walce z gryzoniami.

image

Problem z kuną?

Wydaje Ci się, że masz problem z kuną, ale nie jesteś pewien jak ją rozpoznać, i jak się upewnić, że to kuna? A może kuna już dokonała zniszczeń i chcesz skutecznie zabezpieczyć swój dom przed kunami?

Zadzwoń, odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy, przygotujemy wycenę.

Image