Czy kuny są zagrożeniem dla człowieka?

Niewielka kuna nie stanowi bezpośredniego niebezpieczeństwa dla życia człowieka, aczkolwiek w sytuacji bez wyjścia, będzie się bronić. Zwierzę przyparte do muru może podrapać, a nawet pogryźć. Tego typu sytuacje są jednak bardzo rzadkie. Kuny prowadzą nocny tryb życia i unikają bezpośrednich kontaktów z ludźmi, mogą być jednak dużym zagrożeniem dla drobiu, gołębi czy królików.

Gdy kuna zadomowi się na poddaszu domu, może być sporym zagrożeniem dla warstwy izolacyjnej dachu. Kuny lubią wycierać się o wełnę mineralną, drążą w niej tunele i zakładają gniazda. Często wystarczy zaledwie kilka tygodni, by kuna dokonała nieodwracalnych zniszczeń w izolacji dachu. Poza tym kuny mogą przegryzać różnego rodzaju przewody, co jest szczególnie niebezpieczne, gdy kuna zacznie myszkować pod maską zaparkowanego pod domem samochodu. Warto również pamiętać, że kuny, podobnie jak inne dzikie zwierzęta, mogą przenosić wściekliznę. To groźna choroba, która wymaga wdrożenia szybkiego, specjalistycznego leczenia. Niekiedy kuny przenoszą również chorobotwórcze drobnoustroje, a pozostawiane przez nie resztki pożywiania i odchody są źródłem nieprzyjemnych zapachów.

Choć bezpośrednie spotkania z kuną należą do rzadkości, to jednak warto być na nieprzygotowanym i w sytuacji zagrożenia, pozostawić zwierzęciu nieco miejsca na ucieczkę. Kuna jest bardzo zwinna i wystarczy jej drobna szczelina, by zejść nam z drogi. Niestety ze względu na swoją wrodzoną ostrożność złapanie kuny w pułapkę jest bardzo trudne i to pomimo stosowania atrakcyjnych dla niej przynęt czy wabików.

Najskuteczniejszą metodą na pozbycie się kuny jest montaż instalacji elektrycznej, która odstrasza kuny domowe, nie robiąc im przy tym krzywdy. Jest to metoda bezpieczna zarówno dla domowników, kun, jak i innych zwierząt.

image

Problem z kuną?

Kuna na poddaszu może dokonać znacznych zniszczeń. Nie czekaj, napisz do nas już dziś, zrobimy dla Ciebie wycenę montażu systemu ochrony przed kunami.

Stopkunom - z nami skutecznie zabezpieczysz dom przed kunami.

Image