Jak chronić dom przed kunami?

Kuny domowe to niezwykle sprytne zwierzęta, które wykorzystają każdą, nawet najmniejszą szczelinę do tego, by przedostać się do wnętrza budynku i założyć w nim swoje gniazdo. Dlatego już na etapie projektowania domu, a zwłaszcza podczas prac budowlanych i wykończeniowych na dachu, warto odciąć kunom wszelkie możliwości dostania się na poddasze. Jeśli prace będą wykonane niestarannie, w przyszłości właściciel domu może mieć spory problem.

O czym pamiętać, wykańczając dach domu?

Po pierwsze, wszelkie otwory wentylacyjne należy zabezpieczyć metalowymi kratkami. Pozostałe szczeliny zabezpieczamy metalową taśmą perforowaną.

Po drugie, warto pamiętać, że klasyczna wróblówka montowana pomiędzy łatą okapową a pokryciem może powstrzymać ptaki, ale nie kunę. Dlatego prócz wróblówki, warto sięgnąć również po wspomnianą wcześniej metalową taśmę perforowaną. Poza tym należy pamiętać o montażu metalowych kratek zabezpieczających w dachówkach i kominkach wentylacyjnych.

Po trzecie, taśmy perforowane warto wykorzystać również do zabezpieczenia szczeliny kalenicowej.

Po czwarte, podbitkę warto wykonać z materiału twardszego niż plastik, najlepiej z naturalnego drewna. By zapewnić optymalną cyrkulację powietrza, w podbitce można nawiercić niewielkie otwory lub zainstalować w niej metalowe kratki.

Po piąte, zamiast rozkładania wełny mineralnej na płasko, na poziomie sufitu, lepiej ocieplić całe połacie dachu, od góry do dołu. Wełna ułożona pod kątem jest mniej atrakcyjna dla kuny i jeśli zwierzę jakimś cudem dostanie się na poddasze domu, być może nie zdecyduje się na założenie na nim gniazda.

Po szóste, jeśli jest taka możliwość, najlepiej zdecydować się na ocieplenie na krokwiach, układane na sztywnym poszyciu zabezpieczonym papą. Poddasze w takim wariancie jest szczelnie odizolowane od pokrycia.

W końcu po siódme, warto zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem niż wełna mineralna nie będzie twardy styropian. Struktura styropianu utrudnia zakładanie gniazd, a drażniący dźwięk związany z drapaniem o ten materiał działa na kuny zniechęcająco.

Tymi radami warto się kierować podczas budowy domu. Co natomiast zrobić jeśli w naszym już skończonym budynku pojawią się kuny? Wtedy warto zrobić tylko jedną rzecz - skontaktować się z nami - profesjonalnie, szybko i skutecznie zadbamy o zabezpieczenie domu przed kunami.

image

Problem z kuną?

Wydaje Ci się, że masz problem z kuną, ale nie jesteś pewien jak ją rozpoznać, i jak się upewnić, że to kuna? A może kuna już dokonała zniszczeń i chcesz skutecznie zabezpieczyć swój dom przed kunami?

Zadzwoń, odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy, przygotujemy wycenę.

Image