Codzienny jadłospis kuny

Na swoje siedliska kuny domowe wybierają spokojne, suche i ciepłe miejsca – poddasza i strychy domów, garaże czy stare szopy. Wpływ na wybór konkretnej lokalizacji ma również dostępność preferowanego przez kunę pożywienia. Czym zatem żywią się kuny?

Kuna domowa to drapieżnik, który nie gardzi niektórymi produktami roślinnymi, zwłaszcza dojrzałymi owocami. Jak na zwierzę wszystkożerne przystało, kuna łatwo dostosowuje się do środowiska i w zależności od tego, gdzie mieszka, jej dieta może być bardzo różna. Zwierzęta mieszkające na terenach leśnych żywią się przede wszystkim drobnymi ssakami, ewentualnie dużymi owadami czy płazami. Kuny mieszkające na terenach wiejskich do swojej codziennej diety chętnie włączają owoce. Zwierzęta żyjące najbliżej ludzi, bardzo chętnie korzystają z domowych resztek i odpadków, częściej polują również na ptaki – drób i gołębie to dla nich łatwa zdobycz. Podczas udanego ataku kuna potrafi zagryźć wszystkie zwierzęta zamknięte w kurniku lub gołębniku. Jest sporym zagrożeniem także dla hodowlanych królików.

Ze względu na łatwość przystosowania i wszystkożerność dieta kuny zmienia się w zależności od pory roku. W okresie letnio-jesiennym, istotnym elementem jej codziennej diety są owoce różnych gatunków roślin. Do ulubionych owoców kun zalicza się wiśnie, winogrona, osnówki cisu i morwy. Podstawą diety wszystkich kun, zwłaszcza w okresie zimowo-wiosennym są drobne ssaki, przede wszystkim myszy. Kuna nie gardzi również dużymi owadami, chrząszczami i błonkówkami. Wiosną i latem w jej diecie pojawiają się ptasie jaja, pisklęta i ptaki. Kuny mieszkające blisko siedzib ludzkich często polują na drób. W ostateczności głodna kuna nie pogardzi również nasionami zbóż czy lnu.

Nieco inne nawyki żywieniowe mają kuny mieszkające w sąsiedztwie większych skupisk ludzkich. Dzięki dużej dostępności odpadów spożywczych kuny nie muszą polować. Wystarczy, że przeszukają okoliczne śmietniki i wśród wyrzucanych odpadków znajdą pożywne resztki.

Znając nawyki żywieniowe kun, po pozostawianych przez nie niedojedzonych resztkach pokarmu można próbować określić, czy zwierzę wprowadziło się do naszego domu na stałe, czy tylko na chwilę. Jeśli głównym składnikiem diety kuny są odpadki wygrzebane z pobliskiego śmietnika lub kompostownia, zwierzę prawdopodobnie zostanie u nas na dłużej. By je zniechęcić do dalszej obecności, warto zabezpieczyć śmietnik. Niestety kuny łatwo się nie poddają i pożywienia zaczną szukać u naszych sąsiadów. Sposobem na zniechęcenie kuny do zamieszkania w naszym domu jest również dbałość o ogród. Staramy się na bieżąco zbierać wszystkie dojrzałe owoce z sadu. Dzięki temu kuna będzie zmuszona do szukania jedzenia w większej odległości od naszego domu, co może zachęcić ją do przeprowadzki.

 

image

Problem z kuną?

Wydaje Ci się, że masz problem z kuną, ale nie jesteś pewien jak ją rozpoznać, i jak się upewnić, że to kuna? A może kuna już dokonała zniszczeń i chcesz skutecznie zabezpieczyć swój dom przed kunami?

Zadzwoń, odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy, przygotujemy wycenę.

Image