Gdzie najchętniej mieszkają kuny domowe?

W odróżnieniu od swoich leśnych odpowiedników kuny domowe chętnie mieszkają w pobliżu siedlisk ludzkich lub bezpośrednio w lokalach zamieszkanych przez ludzi, na suchych strychach i nieużytkowych poddaszach domów, w garażach, piwnicach, różnego rodzaju pustostanach, altanach, szopach i wielu innych obiektach stworzonych ręką człowieka. Co warte podkreślenia, kuny równie chętnie mieszkają na wsi, jak i w dużych miastach.

Gęsta miejska zabudowa, mało terenów zielonych, duży ruch samochodowy i mnóstwo ludzi kręcących się po ulicach o różnych porach dnia i nocy wydaje się środowiskiem niesprzyjającym dla dość ostrożnego drapieżnika. Tymczasem kuny domowe chętnie żyją w dużych miastach. Spotyka się je nie tylko na obrzeżach takich miast, ale i w ich centrach. Kuny żyjące w mieście rzadko kiedy ograniczają się do jednej kryjówki. Częściej mają ich od kilku do kilkunastu, zmieniając miejsce zamieszkania w zależności od potrzeb i odczuwanego zagrożenia. Brak stałej kryjówki sprawia, że żyjące w mieście kuny rzadko decydują się na potomstwo. Gdy mają mieć młode, szukają spokojniejszego miejsca na przedmieściach lub terenach podmiejskich, na wsi. Gdy już je znajdą, zakładają stałe gniazdo.

Kuny chętnie mieszkają w pustostanach, rzadko odwiedzanych stodołach, altanach czy na strychach domów. Często są pierwszymi lokatorami domów, które jeszcze nie zostały zasiedlone przez ludzi. Dlatego wprowadzając się do nowego domu lub kupując dom, który przez dłuższy czas stał niezamieszkany, warto skonsultować się ze specjalistą od kun. Taka osoba rozpozna po śladach, czy kuna mieszka w danym domu i podpowie, jak zabezpieczyć nieruchomość, by kuna nie chciała już w niej dłużej mieszkać – kuny to prawdziwi wandale i choć są zwierzętami pożytecznymi, zwalczającymi gryzonie, to jednak ich bezpośrednie sąsiedztwo może być niezwykle uciążliwe dla człowieka.

Ze względu na prowadzony przez kunę nocny tryb życia, zauważenie jej obecności w domu, zwłaszcza przez niedoświadczoną osobę, może być dość trudne. Jeśli zwierzę zachowuje się cicho, o jego obecności możemy przekonać się dopiero wówczas, gdy zniszczenia warstwy ocieplenia dachu będą już widoczne gołym okiem. O obecności kuny, prócz nocnych hałasów, mogą świadczyć również pozostawione przez zwierzę resztki pożywienia, odchody czy ślady. Tych ostatnich warto szukać wokół domu po deszczu, na mokrej ziemi lub zimą na śniegu.

Warto również pamiętać, że zachętą do tego, by kuna zamieszkała w konkretnej lokalizacji jest nie tylko łatwy dostęp do suchego i ciepłego miejsca, w którym zwierzę może spać, ale także dostępność pożywienia. Dlatego należy pamiętać o zabezpieczaniu resztek jedzenia (zamykanie koszy na śmieci), zbieraniu dojrzałych owoców z sadu oraz ochronie zwierząt hodowlanych, przede wszystkim drobiu, gołębi czy królików, na które kuna może chcieć zapolować.

Jak pozbyć się kuny? Oferowana przez nas usługa to pewny, bezpieczny i najskuteczniejszy sposób na ochrone domu przed kunami.

image

Problem z kuną?

Wydaje Ci się, że masz problem z kuną, ale nie jesteś pewien jak ją rozpoznać, i jak się upewnić, że to kuna? A może kuna już dokonała zniszczeń i chcesz skutecznie zabezpieczyć swój dom przed kunami?

Zadzwoń, odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy, przygotujemy wycenę.

Image