Gdzie najczęściej spotkamy kunę domową i dlaczego warto na nią uważać?

Kuna domowa to niewielki drapieżnik z rodziny łasicowatych, który na swoją siedzibę chętnie wybiera ciepłe, niewłaściwie zabezpieczone poddasza domów jednorodzinnych, stodół lub innych zabudowań gospodarczych.

Choć z wyglądu niezwykle słodka, kuna domowa może stać się prawdziwym utrapieniem właścicieli domów jednorodzinnych lub wielorodzinnych, zwłaszcza tych położonych pod miastem, w bezpośredniej bliskości terenów zielonych, ogródków działkowych lub lasów. Kuny występują dość powszechnie na terenie całej Polski i to nie tylko na terenach wiejskich czy podmiejskich, ale również w centrach dużych miast, gdzie mają łatwy dostęp do dużych ilości pożywienia, w tym do resztek, które wyrzucamy do śmietników. Na sąsiedztwo kuny narażeni są zatem nie tylko właściciele gospodarstw rolnych czy eleganckich domków jednorodzinnych, ale także mieszkańcy kamienic czy klasycznych, niewysokich bloków z poddaszem.

Kuny domowe to sprytne zwierzęta, które potrafiły dostosować się do różnych warunków życia. Dzięki temu zdołały opanować tereny niemal całej Europy (pomijając zimne regiony Skandynawii), znaczne połacie Azji strefy klimatu umiarkowanego, a nawet niektóre obszary Stanów Zjednoczonych, gdzie trafiły z Europy jako zwierzęta domowe.

W warunkach naturalnych kuna jest sprzymierzeńcem człowieka, w skuteczny sposób eliminując gryzonie, zwłaszcza myszy i szczury. Niestety, gdy zamieszka w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi, ze sprzymierzeńca staje się szkodnikiem. Kuny domowe stanowią spore zagrożenie dla drobiu, hodowli królików, gołębi i ptaków ozdobnych. Wyjadają owoce z sadów. Zanieczyszczają miejsca, w których zakładają gniazda. Pozostawione przez nie resztki pożywienia i odchody to siedliska bakterii, które mogą stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla ludzi. Najgorsza jest jednak skłonność kun do przegryzania różnego rodzaju przewodów i kabli, a także zniszczenia, jakich dokonują w warstwach ocieplenia dachów. Kuny domowe drążą korytarze w wełnie mineralnej, wycierają o nią swoją sierść, zakładają w niej gniazda. W krótkim czasie dojrzała kuna potrafi zniszczyć niemal całą warstwę izolacji termicznej dachu w średniej wielkości domku jednorodzinnym. Poza tym, gdy urodzą się młode, do szkód materialnych wyrządzonych przez zwierzę, dojdą jeszcze głośne harce maluchów utrudniające nocny wypoczynek prawowitym właścicielom domu.

image

Problem z kuną?

Kuna na poddaszu może dokonać znacznych zniszczeń. Nie czekaj, napisz do nas już dziś, zrobimy dla Ciebie wycenę montażu systemu ochrony przed kunami.

Stopkunom - z nami skutecznie zabezpieczysz dom przed kunami.

Image