Jaki tryb życia prowadzi kuna domowa?

Obecność kuny domowej jest trudna do dostrzeżenia, nawet jeśli zwierzątko od dłuższego czasu mieszka pod dachem naszego domu. W dużym stopniu wynika to z czasu, w jakim zwierzę jest najbardziej aktywne. Kuny domowe zwykle przesypiają znaczną część dnia, a z gniazda wychodzą dopiero po zapadnięciu zmroku. Na swoje siedziby wybierają miejsca suche i ciepłe. Ich częstym wyborem są niewłaściwie zabezpieczone poddasza i strychy domów jednorodzinnych, a także stodoły, garaże, opuszczone zabudowania i położone na uboczu budynki gospodarcze.

Choć kuna domowa doskonale się wspina, to jednak najczęściej poluje na ziemi. Jej podstawą wyżywienia są drobne ssaki, takie jak myszy i szczury. W okresie letnio-jesiennym chętnie zjada owoce. W jej diecie znajdują się również ptasie jaja, drobne ptaki, płazy, a nawet gady i duże owady. Kuny nie gardzą również domowymi odpadkami.

Kuna domowa to samotnik, który poza okresem rui (lipiec-sierpień) stroni od innych przedstawicieli swojego gatunku. Jako zwierzę terytorialne oznacza rewir swoich codziennych polowań. Wykorzystuje do tego intensywnie pachnącą wydzielinę gruczołów zapachowych. Potrafi walczyć w obronie swojego terytorium, które w zależności od potrzeb (obfitości pokarmu) może obejmować obszar od 12 do nawet 210 hektarów. Zwykle większe tereny zajmują samce. Wielkość zajmowanego przez kunę terytorium może zmieniać się również w zależności od pory roku i zwykle kurczy się zimą. 

Jeśli zauważysz, że w Twojej okolicy bytuje kuna, nie czekaj, lepiej zapobiegać niż naprawiać skutki zagnieżdzenia kuny na poddaszu.

image

Problem z kuną?

Wydaje Ci się, że masz problem z kuną, ale nie jesteś pewien jak ją rozpoznać, i jak się upewnić, że to kuna? A może kuna już dokonała zniszczeń i chcesz skutecznie zabezpieczyć swój dom przed kunami?

Zadzwoń, odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy, przygotujemy wycenę.

Image