Codzienne zwyczaje kuny domowej

Kamionka (kuna domowa) to jedyny przedstawiciel gatunku, który nie boi się osiedlania w pobliżu siedzib ludzkich. Ten niewielki ssak z rodziny łasicowatych, choć jest stosunkowo bliskim krewnym soboli i rosomaków, to jednak ma od nich dużo łagodniejsze usposobienie. W codziennych zachowaniach bardziej przypomina wiewiórkę niż do groźnego drapieżnika. Kunę domową spotyka się w miejskich parkach, na terenie ogródków działkowych, w okolicach pustostanów i osiedli domów jednorodzinnych.

Okres godowy kun domowych przypada na czas najcieplejszych miesięcy roku, ale młode przychodzą na świat dopiero wiosną, najczęściej w marcu lub kwietniu. W rzeczywistości ciąża u kamionki trwa zaledwie miesiąc, ale zwierzę posiada umiejętność wstrzymania rozwoju zarodków, dzięki czemu może przeczekać czas zimy, gdy dostępność pożywienia jest mniejsza. Miot zwykle liczy od 2 do 8 sztuk. Młode kuny rodzą się ślepe i są całkowicie zależne od matki. Ta karmi je przez około 2 miesiące. Samodzielne stają się po 4-5 miesiącach od urodzenia, ale pełną dojrzałość osiągają dopiero w wieku dwóch lat. Młode kuny domowe narażone są na ataki ze strony lisów, jenotów i sów, zwłaszcza w pierwszym okresie życia, gdy opuszczają gniazdo. W warunkach naturalnych żyją około 10 lat, ale w ogrodach zoologicznych, w dobrych warunkach żyją niemal dwa razy dłużej.

Nie chcesz hodować kuny domowej na swoim poddaszu? Dobrze się składa, bo mamy świetną i sprawdzoną metodę na pozbycie się kuny z Twojego domu. Napisz, zadzwoń, pomożemy!

image

Problem z kuną?

Kuna na poddaszu może dokonać znacznych zniszczeń. Nie czekaj, napisz do nas już dziś, zrobimy dla Ciebie wycenę montażu systemu ochrony przed kunami.

Stopkunom - z nami skutecznie zabezpieczysz dom przed kunami.

Image