Jak wykryć kunę?

Zniszczenia, jakich może dokonać niewielka kuna, powinny zachęcać do regularnej kontroli okolic domu, zwłaszcza gdy dom jest położony na uboczu, w bliskości terenów zielonych, ogródków działkowych czy miejskiego parku. Jeśli zwierzę zamieszka na poddaszu Twojego domu, im szybciej zauważysz jego obecność i je przepłoszysz, tym mniej uszkodzeń trzeba będzie naprawiać. W innym przypadku koszt remontu może wynieść kilka-kilkanaście tysięcy złotych.

Kuny na swoje siedziby chętnie wybierają ocieplone poddasza i strychy domów, do których mają stosunkowo łatwy dostęp. Kuna dobrze się wspina i jeśli znajdzie niewielką szczelinę w pokryciu dachu, z pewnością z niej skorzysta. Gdy już dostanie się do środka, w szybkim czasie może zniszczyć całą izolację termiczną z wełny mineralnej – wyciera się w nią i drąży w niej tunele. Poza tym pozostawia po sobie nieprzyjemny zapach, którego później ciężko jest się pozbyć. Kuna domowa może zakraść się również pod maskę samochodu i poprzegryzać przewody elektryczne, a nawet przewody hamulcowe. Jest także poważnym zagrożeniem dla domowego drobiu, gołębi i królików.

Oznaką obecności zwierzęcia mogą być nocne hałasy dochodzące ze strychu, ślady łapek pozostawione na mokrej ziemi lub śniegu, resztki niedojedzonych pokarmów, w tym fragmenty ptaków oraz gryzoni, nieprzyjemnie pachnące odchody oraz kępki sierści pozostawione w miejscach, przez które kuna przeciska się na poddasze. Niekiedy gołym okiem widać również dokonane przez zwierzę zniszczenia w wełnie mineralnej. Niestety większość drążonych przez kunę tuneli jest niewidoczna i można je dostrzec dopiero przy zastosowaniu specjalistycznego sprzętu, takiego jak kamera termowizyjna.

Najskuteczniejszym sposobem na szybkie wykrycie niechcianego lokatora są regularne wizyty na poddaszu, zaglądanie pod maskę samochodu, sprawdzanie obejścia pod kątem śladów zwierzęcia i obserwacja dachu. Gdy zauważysz przesuniętą dachówkę, wygryziony kawałek zabezpieczającej poddasze deski lub inną nieszczelność, istnieje duże prawdopodobieństwo, że sprawcą jest właśnie kuna i należy możliwie szybko ją przepędzić.

Naprawdę warto zainwestować w skuteczną ochrone przed kunami. Montowany przez nas zestaw odstraszający kuny daje wymierne efekty. Napisz, zapytaj o wycenę.

image

Problem z kuną?

Wydaje Ci się, że masz problem z kuną, ale nie jesteś pewien jak ją rozpoznać, i jak się upewnić, że to kuna? A może kuna już dokonała zniszczeń i chcesz skutecznie zabezpieczyć swój dom przed kunami?

Zadzwoń, odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy, przygotujemy wycenę.

Image