Cykl życia kuny domowej.

Kuna domowa to niewielki drapieżnik z rodziny łasicowatych, do której zalicza się również wydry, norki czy nawet borsuki (łącznie około 60 gatunków żyjących w różnych zakątkach świata). W odróżnieniu od innych łasicowatych kamionki za swoje siedziby chętnie wybierają bezpośrednie sąsiedztwo ludzi, przez co często określane są mianem szkodników. Niszczą izolację termiczną dachów, przegryzają przewody gumowe w samochodach, polują na drób, gołębie czy króliki.

Kamionki żyją na terenie całej Europy Środkowo-Wschodniej i są w stanie przystosować się do niemal każdych warunków. Spotyka się egzemplarze żyjące w lasach, na terenach wiejskich, podmiejskich, a nawet w centrach dużych metropolii. Zdecydowana większość kun domowych pozostaje aktywna przez cały rok i nie zapada w sen zimowy, choć ich aktywność w tym okresie może być nieco mniejsza. Zwierzę na ogół żyje samotnie i zajmuje terytorium o powierzchni do 500m2. W okresie godów terytoria kun się ze sobą krzyżują. Okres rui u kun domowych przypada na lato (lipiec-sierpień), a ciąża przedłużona może trwać nawet 9 miesięcy. Młode na świat przychodzą ślepe. Rodzi się ich od 2 do 8 sztuk. Przez trzy miesiące żywią się wyłącznie mlekiem matki. Pełną dojrzałość osiągają w wieku około 2 lat. W warunkach naturalnych zwykle żyją od 8 do 10 lat.

Głównym pokarmem kun domowych są drobne gryzonie, małe ptaki i ich jaja. W jadłospisie kun mogą pojawiać się również płazy i duże owady. W okresie letnim do swojej diety włączają także dojrzałe owoce i jagody. Lubią miód. Nie gardzą niektórymi nasionami i resztkami wyrzucanymi przez ludzi. Są zwierzętami niezwykle ostrożnymi, prowadzącymi nocny tryb życia i choć mieszkają blisko ludzi, to zwykle nie mamy szansy ich dostrzec. Niekiedy zauważamy jedynie efekty ich niszczycielskiej działalności.

Jak się zabezpieczyć przed kunami? Najskuteczniejsza metoda to elektryczny odstraszacz montowany na elewacji budynku.

Kuna opanowała Twoje poddasze?

Na Twoim strychu lub poddaszu zadomowiła się kuna? Dotychczas stosowane metody okazały się nieskuteczne? Jeśli problemy z kunami Cię już przerastają nie zwlekaj - napisz lub zadzwoń. Nasi eksperci wiedzą jak skutecznie odstraszyć kuny.

Zadzwoń, odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy, przygotujemy wycenę.

Image
image