pastuch elektryczny na kuny

Czy pastuch elektryczny sprawdzi się w walce z kunami?

Istnienie wiele tradycyjnych metod walki z kunami domowymi. W praktyce większość z nich jest jednak mało skuteczna i zdeterminowane zwierzątko zwyczajnie nie zwróci na nie większej uwagi, tym samym nie zrezygnuje z ciepłego mieszkania na poddaszu naszego domu. Znacznie bardziej efektywne są nowoczesne metody odstraszania, a jedną z nich jest właśnie pastuch elektryczny.

Co to jest pastuch elektryczny?

To urządzenie mające formę przewodu podłączonego do źródła zasilania, które razi prądem w momencie bezpośredniego kontaktu. Wystarczy dotknąć lub delikatnie trącić taki przewód, by zostać porażonym prądem. Oczywiście wartości napięcia i natężenia prądu zostały tak dobrane, by nie stanowiły bezpośredniego zagrożenia dla życia, a jedynie wywoływały lekki ból. Porażona prądem kuna nie straci życia, nie stanie jej się również trwała krzywda. Zwierzątko zostanie jedynie popieszczone prądem, co powinno na dłużej zniechęcić je do podejmowania kolejnych prób przedostania się na poddasze zabezpieczonego w ten sposób domu.

Do odstraszania kun domowych wykorzystuje się pastuchy elektryczne o odpowiednim napięciu i niskim natężeniu prądu. Zwykle instaluje się je na rynnach wokół dachu, tak by wspinające się po elewacji zwierzątko wcześniej czy później musiało ich dotknąć. To rozwiązanie niezwykle estetyczne, zupełnie nierzucające się w oczy, stosunkowo tanie, nieskomplikowane w obsłudze, a co najważniejsze, bardzo skuteczne. Porażona prądem kuna nieprędko ponowi próbę przedostania się na poddasze chronionego przez pastucha domu.

Dlaczego zabezpieczamy właśnie dach?

Suche i ciepłe strychy domów to miejsca często wybierane przez kuny domowe do zakładania gniazd. Choć zwierzątko wydaje się niezwykle sympatyczne i w środowisku naturalnym jest sprzymierzeńcem człowieka w walce z gryzoniami, gdy dostanie się na ocieplony wełną mineralną dach, może przysporzyć sporo zmartwień. Kuny drążą tunele w wełnie, wycierają w nią swoją sierść, zakładają w niej gniazda. W zaledwie kilka tygodni kuna może zniszczyć całą warstwę izolacji termicznej dachu, a to koszty idące w tysiące złotych. Zainstalowany na rynnach i obrzeżach dachu pastuch elektryczny zapobiegnie próbom przedostania się kuny na dach (wystarczy niewielka szczelina i zwierzę znajdzie drogę na strych), tym samym minimalizując ryzyko, że zwierze założy na poddaszu domu swoje gniazdo.

Kuny można odstraszać na wiele sposobów, między innymi stosując specjalne środki zapachowe czy urządzenia emitujące dźwięki, które je drażnią. Zwierzę można próbować również odłowić przy wykorzystani specjalnej żywołapki. Najskuteczniejsze jest jednak profilaktyczne zabezpieczenie dachu przy pomocy specjalnych siatek metalowych lub instalacja dyskretnego pastucha elektrycznego przy rynnach.

image

Problem z kuną?

Wydaje Ci się, że masz problem z kuną, ale nie jesteś pewien jak ją rozpoznać, i jak się upewnić, że to kuna? A może kuna już dokonała zniszczeń i chcesz skutecznie zabezpieczyć swój dom przed kunami?

Zadzwoń, odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy, przygotujemy wycenę.

Image