Zwinny drapieżnik w Twoim domu. Co z nim zrobić?

Hałasy dochodzące ze strychu, poprzegryzane kable czy uszkodzone elementy elewacji budynku mogą zaświadczać o tym, że w domu zamieszkał zwinny drapieżca. Kuna domowa nie rzuca się w oczy, ale nie boi się ludzkiego sąsiedztwa i często na swoje schronienie wybiera dobrze zaizolowane, suche poddasza domów. Choć jej obecność wydaje się niegroźna, to jednak w praktyce zwierzę może spowodować znaczne szkody materialne. Jak się przed nimi ustrzec?

Słodki wandal

Z wygląd kuna domowa wydaje się zwierzęciem niezwykle miłym, można powiedzieć uroczym. W rzeczywistości to niezwykle groźny drapieżca, który nie ma litości nie tylko dla drobnych gryzoni, ale i hodowlanego drobiu, gołębi czy królików. Gdy kuna wedrze się do kurnika, nie poprzestanie na zagryzieniu jednej kury. Kuny domowe nie pogardzą również dojrzałymi owocami w sadzie, a dla wyściełania swojego gniazda użyją wszelkich miękkich materiałów, jakie znajdą w swoim najbliższym otoczeniu. Poprzegryzają elastyczne przewody, uszkodzą warstwę izolacji termicznej dachu, mogą nawet uszkodzić zaparkowany na podjeździe przed domem samochód.

Czy to na pewno kuna domowa?

Warto pamiętać, że nie każda kuna odważy się zamieszkać w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi. Na taki krok decydują się jedynie kamionki, czyli kuny domowe. Jeśli zatem przez przypadek natkniemy się na to zwierzątko w obejściu domowym, spójrzmy na jego szyję. Gdy futro pod szyją zabarwione jest na kremowy lub lekko żółtawy kolor, wówczas zapewne jest to kuna leśna. To zwierzę mieszka w lesie i tylko przez przypadek może zawitać w okolice ludzkich siedzib. Gdy jednak plama pod szyją jest biała, wówczas najpewniej jest to właśnie kamionka.

Kun domowa stroni od bezpośredniego kontaktu z ludźmi, ale chętnie mieszka w naszym sąsiedztwie. Zwierzę niszczy wełnę mineralną, przegryza elastyczne przewody, jest zagrożeniem dla drobiu i źródłem nieprzyjemnych zapachów, gdy zamieszka na poddaszu. Jak się go pozbyć? Kamionkę można próbować odstraszyć, w czym pomocne są pastuchy elektryczne rozwieszane tuż przy rynnach. Nie ranią zwierzęcia, a jedynie zniechęcają je do składania ponownych wizyt na dachu.

image

Problem z kuną?

Wydaje Ci się, że masz problem z kuną, ale nie jesteś pewien jak ją rozpoznać, i jak się upewnić, że to kuna? A może kuna już dokonała zniszczeń i chcesz skutecznie zabezpieczyć swój dom przed kunami?

Zadzwoń, odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy, przygotujemy wycenę.

Image