Jak pozbyć się kuny domowej ze strychu?

Chyba każdy słyszał o zwinnym zwierzątku, które może poprzegryzać elastyczne przewody znajdujące się pod maską zaparkowanego pod domem samochodu, zanieczyszczać strych czy uszkodzić zabezpieczającą dach wełnę mineralną. Jak chronić się przed niechcianym gościem i jak się go pozbyć, gdy zdecyduje się zamieszkać na strychu naszego domu?

Co wiemy o kunie domowej?

Choć nazwa zwierzęcia może sugerować, że jest one udomowione, to w rzeczywistości jest ono zwierzęciem dzikim, które stara się unikać bezpośredniego kontaktu z człowiekiem. Nie mniej jednak na swoje siedziby chętnie wybiera strychy domów, różnego rodzaju zabudowania gospodarcze, szopy, altany czy garaże, wchodząc w ten sposób w konflikt z prawowitymi użytkownikami tego typu obiektów. Kuna domowa to mały wandal, który może spowodować mnóstwo szkód. Dlatego warto działać profilaktycznie i minimalizować ryzyko, że zwierzę zostanie naszym sąsiadem.

Zniszczenia od kun domowych – na co trzeba uważać?

Kuny są drapieżnikami, w związku z czym ich łupem mogą padać drobne zwierzęta gospodarskie, przede wszystkim drób, gołębie i małe króliki. Gdy kuna przedostanie się do kurnika, w jedną noc może zagryźć wszystkie kury. Zwierzęciem kieruje instynkt i gdy zauważy uciekającą kurę, kaczkę czy gołębia, natychmiast atakuje. W jadłospisie kun domowych znajdują się również duże owady, ptasie jaja, drobne gryzonie, dojrzałe owoce czy odpadki z ludzkich stołów. Kuny mogą zatem przewracać źle zabezpieczone kosze na śmieci, wygrzebując z nich kości, czy nadgnite owoce. Gdy zwierzę osiedli się na strychu domu, w szybkim czasie może uszkodzić elewację budynku, dach i jego izolację termiczną, poprzegryzać instalację antenową lub elektryczną czy elastyczne kable znajdujące się w zaparkowanych pod domem pojazdach.

Jak usunąć intruza?

W związku z tym, że przepędzenie zwierzęcia może być trudne, zwłaszcza jeśli nie chcemy zrobić mu krzywdy, należy działać profilaktycznie. Dobrze zabezpieczony dach, kurnik, gołębnik, garaż czy śmietnik zniechęci zwierzę do osiedlania się w pobliżu domu. Jeśli kuna się nie poddaje i wciąż odwiedza gospodarstwo, można próbować ją odstraszyć lub złapać w specjalną pułapkę. Do odstraszania kun wykorzystuje się sierść psów czy kostki toaletowe. Bardziej profesjonalnym rozwiązaniem są odstraszacze ultradźwiękowe czy specjalne preparaty w sprayu, które rozpyla się pod maską auta czy na strychu domu. Do łapania kun wykorzystuje się żywołapki. Używając tego typu sprzętu, nie skrzywdzimy kuny, a gdy ją złapiemy, możemy ją wywieźć i wypuścić z dala od domu. Jeśli nie dajemy sobie rady i nie możemy pozbyć się zwierzęcia, warto skorzystać z pomocy fachowca. A jeśli chcemy się pozbyć problemu z kunami naprawdę skutecznie i bezterminowo to koniecznie zamówmy instalację elektrycznego systemu odstraszania kun. Jest to urządzenie, które poprawnie zamontowane chroni cały dom przed kunami. Działa na zasadzie impulsu elektrycznego, który choć nieprzyjemny dla kuny, jest dla niej bezpieczny. Raz potraktowana w ten sposób kuna nie będzie miała ochoty wracać na nasze poddasze, a co lepsze jesteśmy chronieni przed każdą kolejną kuną, która upatrzy sobie nasz dom.

Kuna opanowała Twoje poddasze?

Na Twoim strychu lub poddaszu zadomowiła się kuna? Dotychczas stosowane metody okazały się nieskuteczne? Jeśli problemy z kunami Cię już przerastają nie zwlekaj - napisz lub zadzwoń. Nasi eksperci wiedzą jak skutecznie odstraszyć kuny.

Zadzwoń, odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy, przygotujemy wycenę.

Image
image