Wypłaszanie kuny – jak się pozbyć zwierzęcia, nie robiąc mu krzywdy?

Wdarcie się kuny na poddasze domu to spore kłopoty dla właściciela nieruchomości. Zwierzątko, choć niepozorne z wyglądu, jest jednak prawdziwym wandalem, który w krótkim czasie może zniszczyć wykonaną z wełny mineralnej warstwę izolacyjną dachu, poprzegryzać przewody, pozagryzać hodowlany drób czy gołębie, a nawet uszkodzić zaparkowany pod domem samochód. Poza tym odchody kun i pozostawione przez nie resztki pokarmu to źródło nieprzyjemnych zapachów i groźnych zarazków.

Jak usunąć kunę z poddasza?

Zabicie zwierzątka jest nie tylko niehumanitarne, ale i nielegalne. Kuny są gatunkiem chronionym i jedynym sposobem na pozbycie się niechcianego intruza jest jego przepędzenie. Niestety nie jest to łatwe. Kuny zwykle nie mieszkają na stałe w jednym miejscu i często przemieszczają się pomiędzy kilkoma kryjówkami zlokalizowanymi na zajmowanym przez nie terytorium. Złapanie zwierzęcia w specjalny rodzaj pułapki nie jest łatwe i wymaga dużej dozy cierpliwości. Żywołapki są legalne i można z nich spokojnie korzystać. Złapane zwierzę należy wywieźć z dala od domu i wypuścić w okolicach lasu. Jednak nie zabezpieczy to domu przed wtargnięciem następnej kuny. W sprzedaży znajdziemy również preparaty chemiczne o odstraszającym działaniu. Najczęściej korzystając z nich kierowcy – o ile spryskanie niewielkiej powierzchni pod maską silnika może być skuteczne, o tyle zabezpieczenie całego poddasza domu jest już mało efektywne. Poza tym zdeterminowane zwierzę rzadko kiedy da się w ten sposób odstraszyć. Jedyną naprawdę skuteczną metodą walki z kunami są elektryczne pastuchy, które montuje się przy rynnach, uniemożliwiając w ten sposób wejście kuny na dach. Zachęcamy do skorzystania z usług specjalistów, którzy zamontują zestaw do odstraszania kun szybko i skutecznie.

Gdy już zdołamy przepędzić kamionkę (kuna domowa), powinniśmy możliwie szybko sprawdzić dach i załatać wszelkie otwory, którymi zwierzę przedostawało się na poddasze. Działanie profilaktyczne jest zawsze najlepsze i jeśli zwierzę spowodowało dużo zniszczeń, warto skontaktować się z firmą specjalizującą się w zwalczaniu i odstraszaniu kun, tak by problem się nie powtórzył i nie trzeba było wykonywać ponownego remontu.

image

Problem z kuną?

Kuna na poddaszu może dokonać znacznych zniszczeń. Nie czekaj, napisz do nas już dziś, zrobimy dla Ciebie wycenę montażu systemu ochrony przed kunami.

Stopkunom - z nami skutecznie zabezpieczysz dom przed kunami.

Image