Sprawdzone sposoby na odstraszenie kuny domowej

Zwinny drapieżnik o słodkim pyszczku może stać się prawdziwym utrapieniem niejednego właściciela nieruchomości, zwłaszcza gdy bez pytania wprowadzi się na poddasze jego domu, zamieszka w garażu lub pomieszczeniu gospodarczego. Kuny domowe nie rzucają się w oczy, ale gdy zamieszkają w naszym bezpośrednim sąsiedztwie, stają się prawdziwym utrapieniem. To małe wandale, które mogą spowodować mnóstwo kosztownych strat. Jak z nimi walczyć? 

Jak rozpoznać kunę domową?

To nieduży drapieżnik o wydłużonej budowie ciała, krótkich nogach i smukłym pyszczku. Najczęściej ma brązowe lub szare futro z charakterystyczną białą plamą na szyi. Kamionka jest zwinna, potrafi się wspinać i skakać, w związku z czym bez problemu dostanie się na dach każdego typowego domu. Gdy znajdzie niewielką szczelinę, przedostanie się na poddasze i z dużym prawdopodobieństwem założy tam swoje gniazdo.

Kuny domowe prowadzą nocny tryb życia i ciężko zaobserwować je w naturze. Łatwiej zauważyć je przez pozostawione na wilgotnej ziemi ślady małych łapek, niedojedzone resztki upolowanych zwierząt, odchody czy nocne hałasy dochodzące z poddasza domu. Obecność kuny domowej dostrzeżemy również przez dokonywane przez nią zniszczenia. Zwierzę może poprzegryzać elastyczne przewody w samochodzie zaparkowanym pod domem, uszkodzić izolację termiczną dachu, instalację elektryczną, telefoniczną czy telewizyjną, a także pozagryzać drobne zwierzęta gospodarskie. Kuny są szczególnym zagrożeniem dla drobiu i gołębi.

Sposoby na odstraszenie kuny domowej

Obecność większego psa w obejściu to jedna z najskuteczniejszych metod odstraszania kun, które rzadko kiedy decydują się zamieszkać w bliskim sąsiedztwie innego drapieżnika. Gdy nie masz pasa i wiesz, że kuna założyła gniazdo na poddaszu Twojego domu, w garażu czy szopie, możesz spróbować ją przepędzić przy pomocy różnego rodzaju substancji zapachowych, w tym wydzielanych przez zasadzone wokół domu rośliny, specjalnych urządzeń odstraszających, które emitują dźwięki nieprzyjemne dla kuny lub elektrycznego pastucha zainstalowanego wokół dachu, najczęściej przy rynnach.

Zapachowe środki odstraszające możemy podzielić na profesjonalne i domowe. Te pierwsze znajdziemy w wyspecjalizowanych sklepach ogrodniczych czy budowlanych. Środki domowe to m.in. kostki toaletowe zwyczajowo umieszczane pod maską auta. W odstraszaniu kun może pomóc również rozrzucona wokół domu i na strychu sierść psa, ewentualnie kota. Ciekawym pomysłem może być także zasadzenie wokół domu rośliny o nazwie Plektrantus (Komarzyca). Roślina emituje intensywny zapach, który odstrasza owady i jest drażniący dla niektórych większych zwierząt, w tym dla kun domowych.

Elektroniczne emitery dźwięków naturalnych wrogów kun, takich jak borsuki, mogą odstraszyć kunę, ale ich powtarzalność sprawia, że jest to środek zapewniający nietrwały efekt. Kuna szybko zorientuje się, że dźwięki są sztuczne i przestanie się ich obawiać. Znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem jest montaż elektrycznego pastucha. Urządzenie zainstalowane wokół rynien, tuż przy dachu, porazi kunę przy każdej próbie przedostania się na poddasze, skutecznie ją do tego zniechęcając. Elektryczny pastuch nie wyrządzi zwierzęciu krzywdy, a jedynie ją odstraszy. Przy prawidłowym montażu jest urządzeniem w pełni bezpiecznym dla człowieka.

image

Problem z kuną?

Wydaje Ci się, że masz problem z kuną, ale nie jesteś pewien jak ją rozpoznać, i jak się upewnić, że to kuna? A może kuna już dokonała zniszczeń i chcesz skutecznie zabezpieczyć swój dom przed kunami?

Zadzwoń, odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy, przygotujemy wycenę.

Image