Dlaczego należy bać się kuny?

Niewielki gryzoń o wydłużonej budowie ciała nie wydaje się groźnym przeciwnikiem. Choć rzeczywiście kuna domowa nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla człowieka, a w warunkach naturalnych jest wręcz naszym sprzymierzeńcem, to jednak w praktyce, gdy tylko zamieszka na poddaszu domu, staje się prawdziwym utrapieniem. Nie tylko przeszkadza w nocnym wypoczynku, ale jest także źródłem nieprzyjemnych zapachów. Do tego może siać prawdziwe spustoszenie w warstwie izolacji termicznej dachu.

Hałasy na strychu

Gdy w nocy z poddasza domu dobiegają dziwne dźwięki, odgłosy chrupotania, drapania czy przeciągania, wówczas możemy mieć niemal stuprocentową pewność, że zamieszkały na nim dzikie zwierzęta. Mogą to być zarówno drobne gryzonie, takie jak myszy czy szczury, jak i polujące na nie drapieżniki, z kuną domową włącznie. Odgłosy tego ostatniego zwierzęcia są bardziej donośne i mogą przeszkadzać we śnie. Gdy nie mamy pewności, co odpowiada za niepokojące dźwięki, zawsze możemy skorzystać z pomocy specjalisty od deratyzacji. Możemy również samodzielnie zajrzeć na strych i poszukać śladów bytności kuny, takich jak resztki niedojedzonych gryzoni czy odchodów. Warto również rozejrzeć się wokół domu w poszukiwaniu charakterystycznych śladów małych łapek zakończonych pazurami – można je dostrzec na błocie lub śniegu. Wyraźnym śladem dłuższej obecności kuny na poddaszu domu jest gryzący zapach moczu, a także widoczne uszkodzenia w izolacji z wełny mineralnej.

Zniszczenia, których można uniknąć

Szybkie wykrycie obecności kuny może pomóc w ograniczeniu strat, jakie ten gatunek zwierząt lubi powodować. Kuny domowe stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla gryzoni czy hodowlanego drobiu, ale także dla izolacji termicznej dachów (niszczą wełnę mineralną, drążąc w niej tunele i wycierając się o nią), zaparkowanych pod domem samochodów (przegryzają przewody i inne elastyczne elementy, niszczą warstwę materiału wygłuszającego pod maską) czy domowych instalacji technicznych – elektrycznych, telefonicznych, alarmowych, telewizyjnych czy internetowych (przegryzają kable).

W celu uniknięcia kosztownych napraw i remontów kunę domową należy możliwie szybko przepędzić i uniemożliwić jej ponowne wejście na strych. Wykorzystuje się do tego celu różnego rodzaju odstraszacze chemiczne, dźwiękowe oraz elektryczne, takie jak pastuch elektryczny. W celu oceny już wyrządzonych strat stosuje się termowizję. Kamera termowizyjna pokazuje wydrążone w wełnie tunele i gniazda, wskazując na miejsca, które wymagają bezwzględnej naprawy.

Jako firma z dużym doświadczeniem w odstraszaniu kun polecamy jedyną skuteczną metodę - pastuch elektryczny na kuny.

Kuna opanowała Twoje poddasze?

Na Twoim strychu lub poddaszu zadomowiła się kuna? Dotychczas stosowane metody okazały się nieskuteczne? Jeśli problemy z kunami Cię już przerastają nie zwlekaj - napisz lub zadzwoń. Nasi eksperci wiedzą jak skutecznie odstraszyć kuny.

Zadzwoń, odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy, przygotujemy wycenę.

Image
image