Dlaczego kuna domowa to niechciany lokator?

Niewielkie drapieżniki (kuny domowe) nie są groźne dla człowieka, a w warunkach naturalnych mogą być nawet naszymi sprzymierzeńcami, skutecznie rozprawiając się ze szczurami, myszami i innymi gryzoniami. Jednak gdy zamieszkają na poddaszu domu, stają się poważnym problemem. Nie tylko hałasują i zanieczyszczają dom, ale mogą także zniszczyć ważne elementy infrastruktury technicznej budynku. Poza tym są zagrożeniem dla drobiu i stojących pod domem pojazdów.

Jak rozpoznać kunę?

Chrobotanie, tupot małych nóg i inne dźwięki dochodzące ze strychu mogą być sygnałem, że w domu zamieszkała kuna. By się upewnić, warto zajrzeć na strych i rozejrzeć się za pozostawionymi przez zwierzę odchodami, resztkami niedojedzonych pokarmów (resztki gryzoni i ptaków), pogryzionymi przewodami czy wyraźnie naruszoną warstwą izolacji termicznej dachu. Śladem obecności kuny domowej mogą być również pozostawione wokół domu tropy – widać je na mokrej ziemi lub śniegu, ewentualnie uszkodzone elastyczne przewody pod maską auta czy pogryziona mata wygłuszająca silnik. Kuny domowe są zwierzętami ostrożnymi, prowadzącymi nocny tryb życia, więc ich bezpośrednie zaobserwowanie może być trudne.

Jak skutecznie pozbyć się kuny?

Kłopotliwe jest nie tylko wytropienie kuny, ale i jej przepędzenie. Najskuteczniejszymi, humanitarnymi sposobami na pozbycie się uciążliwego, dzikiego lokatora, jest jego odstraszenie, tak by zwierzę dobrowolnie przeniosło się do innej lokalizacji. Wykorzystuje się do tego celu specjalne środki chemiczne, urządzenia emitujące nieprzyjemne dla zwierzęcia dźwięki czy urządzenia elektryczne, które rozmieszczone wzdłuż rynien, wokół dachu domu, rażą prądem każde zwierzę, które zechce dostać się na poddasze – prąd nie zabije zwierzęcia, a jedynie wywoła krótkotrwały ból, skutecznie zniechęcając je do podejmowania kolejnych prób wdarcia się na dach.

Samodzielne pozbycie się niechcianego lokatora może być trudne, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z upartym osobnikiem, który nie chce dać się odstraszyć. Wówczas warto skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy, która ma doświadczenie w usuwaniu tego typu zwierząt. Warto to zrobić możliwie szybko, zanim zwierzę wyrządzi poważne szkody. Niekiedy wystarczy kilka tygodni, by kuna zupełnie zrujnowała izolację termiczną dachu, a wymiana tego elementu to koszt kilku tysięcy złotych.