Jak walczyć z kuną domową?

Kamionki to bardzo uparte i wytrwałe zwierzęta. Gdy kuna osiedli się na poddaszu naszego domu, nie będzie łatwo się jej pozbyć. Dlatego warto działać profilaktycznie i odpowiednio wcześniej zabezpieczyć dach, tak by zwierzę nie mogło wtargnąć na poddasze.

Pamiętamy zatem, by załatać wszelkie nieszczelności. Każda luźna deseczka, niewłaściwie przymocowana lub odstająca dachówka może być zachętą dla kuny i miejscem, przez które zwierzę dostanie się na strych domu. Sprawdzonym sposobem na zabezpieczenie się przed inwazją niechcianego lokatora jest również elektryczny pastuch. To proste w montażu, tanie i bezpieczne urządzenie, które instalujemy przy rynnach wokół dachu, w ten sposób uniemożliwiając jakiemukolwiek zwierzęciu wdrapanie się po ścianach i wejście na dach, a następnie na poddasze domu. Elektryczny pastuch nie zabije zwierzęcia, a jedynie porazi je prądem, skutecznie zniechęcając do podejmowania kolejnych prób przedarcia się przez tego typu zaporę.

Niekiedy stosowanymi, ale zdecydowanie mniej skutecznymi metodami na walkę z kuną domową są różnego rodzaju odstraszacze chemiczne i dźwiękowe. Preparaty w sprayu można rozpylać na strychu, co ma zniechęcić zwierzę do kolejnych odwiedzin. Urządzenia emitujące sygnały dźwiękowe przez pewien czas mogą odstraszać kunę, ale zwierzę szybko się do nich przyzwyczaja i z czasem przestaje na nie reagować. Gdy kamionka zamieszka na poddaszu domu, można próbować ją również odłowić. W tym celu stosuje się specjalne pułapki, które nie robią zwierzęciu krzywdy. Złowienie kuny nie jest łatwe. Poza tym pojawia się problem, co zrobić z już odłowionym zwierzęciem – gdy wypuścimy je zbyt blisko domu, z pewnością wróci na strych i wciąż będziemy mieli z nim problem. 

Przepędzenie kamionki z poddasza domu nigdy nie jest łatwe i nie warto czekać, aż zwierzę zamieszka w tym miejscu na stałe. Zdecydowanie lepiej jest zadziałać prewencyjnie, zabezpieczając dach przed ewentualnym wtargnięciem kuny lub instalując wzdłuż rynien elektrycznego pastucha. Takie rozwiązanie wydaje się dość radykalne, ale jest równocześnie najbardziej skuteczne, a przy tym dość tanie i proste w instalacji.

image

Problem z kuną?

Wydaje Ci się, że masz problem z kuną, ale nie jesteś pewien jak ją rozpoznać, i jak się upewnić, że to kuna? A może kuna już dokonała zniszczeń i chcesz skutecznie zabezpieczyć swój dom przed kunami?

Zadzwoń, odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy, przygotujemy wycenę.

Image