Jak przepędzić kunę z poddasza domu?

Zwinne zwierzątko wydaje się niezwykle sympatyczne i w warunkach naturalnych jest naszym sprzymierzeńcem, zwłaszcza w walce z myszami oraz innymi drobnymi gryzoniami. Niestety, gdy zamieszka na poddaszu domu, staje się prawdziwym utrapieniem. Kuny domowe są strasznymi wandalami. Sieją spustoszenie w warstwie izolacji termicznej dachu, przegryzają różnego rodzaju przewodu, hałasują i zanieczyszczają poddasze. Są zagrożeniem dla hodowlanego drobiu, zaparkowanych pod domem samochodów i maszyn.

Dlaczego kuny osiedlają się na poddaszach domów?

W odróżnieniu od swoich leśnych kuzynów kuny domowe nie boją się ludzi. Oczywiście zwierzęta stronią od bezpośrednich kontaktów z człowiekiem, czemu sprzyja prowadzony przez nie nocny tryb życia, ale chętnie zamieszkują w naszym bliskim sąsiedztwie. Kamionki (kuny domowe) najczęściej na swoje siedziby wybierają suche i ciepłe miejsca położone na większej wysokości, a w tej roli strychy i nieużytkowe poddasza domów jednorodzinnych sprawdzają się wprost znakomicie. Strych jest niedostępny dla innych zwierząt, w związku z czym kuna czuje się w takim miejscu niezwykle bezpiecznie i pewnie. Gdy nie będzie niepokojona, założy gniazdo, a jeśli jest samicą, prędzej czy później urodzi młode. Do wdarcia się na strych wystarczy niewielka szczelina, którą zwierzę bez trudu powiększy do swoich potrzeb.

Dlaczego trzeba uważać na kuny?

Gdy kuna osiedli się na ocieplonym wełną mineralną poddaszu domu, w krótkim czasie doprowadzi do nieodwracalnych, niezwykle kosztownych zniszczeń. Kuny wycierają się w wełnę, drążą w niej tunele i wykorzystują ją do stworzenia swojego gniazda. W zaledwie kilka tygodni zwierzę może poważnie uszkodzić izolację termiczną całego dachu. Poza tym kuny domowe, zwłaszcza młode, są bardzo hałaśliwe, a pozostawiane przez nie odchody i rozkładające się resztki pożywienia stanowią źródło nieprzyjemnych zapachów. Kamionki zagrażają również drobnym zwierzętom gospodarskim, przegryzają różnego rodzaju kable, a gdy dostaną się pod maskę samochodu zaparkowanego pod domem, mogą poważnie go uszkodzić.

image

Problem z kuną?

Kuna na poddaszu może dokonać znacznych zniszczeń. Nie czekaj, napisz do nas już dziś, zrobimy dla Ciebie wycenę montażu systemu ochrony przed kunami.

Stopkunom - z nami skutecznie zabezpieczysz dom przed kunami.

Image