Kiedy kuna ze sprzymierzeńca, staje się wrogiem człowieka?

Kamionka, bo taka jest dawna, potoczna nazwa kuny domowej, to ssak drapieżny pierwotnie mieszkające w lasach, w pobliżu różnego rodzaju osuwisk z kamieni, w jaskiniach i na skałach – w miejscach, w których mogła znaleźć bezpieczne schronienie. Wraz z rozwojem ludzkiej cywilizacji, budową domów z piwnicami i strychami, kamionki zaczęły przenosić się do nowych siedzib, w związku z czym zmianie uległa również ich nazwa.

Współczesne kuny domowe żyją praktycznie tylko i wyłącznie w pobliżu siedlisk ludzkich, zakładając gniazda w budynkach gospodarczych, altanach, garażach, piwnicach czy na strychach domów mieszkalnych. Są niezwykle skuteczne w zwalczaniu drobnych gryzoni, takich jak szczury czy myszy, w związku z czym są dużym sojusznikiem człowieka, często znacznie skuteczniejszym w działaniu niż kot. W pewnych sytuacjach ich obecność w gospodarstwie może być jednak niezwykle uciążliwa.

Uciążliwy sąsiad – kuna domowa może okazać się prawdziwym utrapieniem, jeśli na swoje nowe siedlisko wybierze strych naszego domu. Kuna znaczy terytorium moczem i odchodami, co oczywiście wiąże się z niezwykle nieprzyjemnym zapachem. Poza tym jest zwierzęciem bardzo hałaśliwym, zwłaszcza podczas godów i zabaw ze swoimi młodymi. W związku z tym, że prowadzi nocny tryb życia, jej ciągłe tupanie i piski mogą przeszkadzać nam w spaniu. Przygotowując gniazdo, kuna może uszkodzić warstwę ocieplenia domu, ponadgryzać przewody elektryczne, a gdy dostanie się pod maskę samochodu, zniszczyć poszycie wyciszające pracę silnika lub ponadgryzać przewody hamulcowe.

Zagrożenie dla zwierząt domowych – kuna jest również poważnym zagrożeniem dla drobnych zwierząt hodowlanych, przede wszystkim dla drobiu, gołębi i królików. Gdy dostanie się do wnętrza kurnika lub gołębnika, jedna kuna może zagryźć wszystkie znajdujące się w jego wnętrzu zwierzęta – działa instynktownie i atakuje wszystkie stworzenia, które przed nią uciekają.

Jeśli zauważyła/eś kunę w swoim ogrodzie, nie czekaj aż uwije sobie gniazdo na Twoim poddaszu, zabezpiecz swój dom przed niechcianym gościem. Napisz do nas, wykonamy bezpłatną wycenę montażu systemu do odstaszania kun.

image

Problem z kuną?

Wydaje Ci się, że masz problem z kuną, ale nie jesteś pewien jak ją rozpoznać, i jak się upewnić, że to kuna? A może kuna już dokonała zniszczeń i chcesz skutecznie zabezpieczyć swój dom przed kunami?

Zadzwoń, odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy, przygotujemy wycenę.

Image