Kamionka czy tumak – jak zwyczajowo nazywa się kunę?

Kuna to jeden z popularnych gatunków ssaków drapieżnych żyjących na niemal całym terytorium Polski. W kraju spotykamy zarówno kunę domową, której zwyczajowa nazwa to kamionka (od gruzowisk i osuwisk skalnych stanowiących pierwotne siedliska tego gatunku kun), jak i kunę leśną, której zwyczajowa nazwa to tumak. Oba gatunki, choć niezwykle do siebie podobne, w niewielkim zakresie jednak od siebie się różnią.

Kuna domowa ma charakterystyczną, białą plamę na szyi sięgającą przednich łapek, cielisty nosek, krótkie i dość szeroko rozstawione uszy. Tumak, czyli kuna leśna ma żółtą plamę pod szyją (niekiedy pomarańczową), czarny nosek, wąsko rozstawione i dość duże uszy, a także mocno owłosione łapy. Poza cechami morfologicznymi oba gatunki kun różnią się od siebie również zachowaniem. Tumaki są znacznie bardziej płochliwe niż kamionki i rzadko spotyka się je wokół siedlisk ludzkich. Jeśli zatem zauważymy w ogrodzie zwierzątko wyglądające na kunę, niemal na pewno będzie to kuna domowa. W takiej sytuacji warto sprawdzić, czy kamionka jedynie przez przypadek zawędrowała do naszego ogrodu, czy też stała się naszym sąsiadem. Zaglądamy na strych domu, do piwnicy, garażu czy szopy i upewniamy się, czy zwierzątko nie założyło w tym miejscu gniazda. Kuna domowa nie jest co prawda żadnym zagrożeniem dla człowieka, wręcz przeciwnie, może być sojusznikiem w walce z gryzoniami, ale jej sąsiedztwo może być niezwykle uciążliwe.

Jednym z największych minusów obecności kamionki w naszym domu jest ryzyko uszkodzenia izolacji dachu, przegryzienia lub uszkodzenia przewodów elektrycznych, ewentualnie innych, miękkich i elastycznych elementów infrastruktury technicznej budynku. Poza tym kamionki są zwierzętami nocnymi i ich aktywność po zapadnięciu zmroku może okazać się dla nas prawdziwym przekleństwem, zwłaszcza gdy kuna ma młode, które stale biegają i piszczą. Obecność kuny na strychu lub w piwnicy domu to także konieczność mierzenia się z nieprzyjemnym zapachem pozostawianym przez odchody zwierzęcia, które wypróżnia się w kilku stałych miejscach. Kuna może być również zagrożeniem dla auta (może poprzegryzać przewody) i dla niektórych zwierząt domowych, zwłaszcza dla gołębi i drobiu.

Jeśli chcesz wypędzić kamionkę z domu, możesz sięgnąć po naftalinę, której zapach jest dla kuny niemal nie do zniesienia. Gdy naftalina zadziała, należy zabezpieczyć wejścia, którymi kuna dostawała się do wnętrza budynku, tak by już nie mogła do niego wrócić. W sprzedaży znaleźć można również specjalne środki odstraszające, a gdy okażą się one nieskuteczne, żywołapki. Ta ostatnia metoda odłowu kun domowych cieszy się coraz większą popularnością i jest powszechnie stosowana m.in. przez osoby specjalizujące się w usuwaniu kamionek z obszaru gospodarstw domowych.

Jednakże nasze doświadczenie mówi, że najskuteczniejszym i jedynym pewnym sposobem na pozbycie się kuny jest montaż zestawu instalacji elektrycznej. Zachęcamy do kontaktu, wykonamy bezpłatną wycenę.

image

Problem z kuną?

Kuna na poddaszu może dokonać znacznych zniszczeń. Nie czekaj, napisz do nas już dziś, zrobimy dla Ciebie wycenę montażu systemu ochrony przed kunami.

Stopkunom - z nami skutecznie zabezpieczysz dom przed kunami.

Image