Jak przepędzić kunę domową?

Kuna jest gatunkiem chronionym, dlatego nie można jej truć czy zastawiać na nią sideł, które doprowadzą do jej okaleczenia lub śmierci. Zwierzę można jednak spróbować przepędzić. Jak to zrobić?

Kuny domowe to zwierzęta o niezwykle wyczulonym węchu i zastawianie na nie klasycznych pułapek, z uwagi na to, że pozostawimy na pułapce ślad zapachowy, może okazać się nieefektywne. Mimo wszystko tzw. żywołapki cieszą się dość dużą popularnością i niekiedy uda się przy ich pomocy odłowić nawet niezwykle ostrożną kunę. Warto jednak pamiętać, że kuna po wypuszczeniu na wolność będzie szukała drogi powrotnej do domu. Dlatego zwierzę należy wywieźć na odległość co najmniej kilkudziesięciu kilometrów od domu i dopiero tam wypuścić na wolność.

Skuteczniejszą metodą bezkrwawej walki z kuną jest jej odstraszanie i zniechęcenie do zakradania się na poddasze domu. Do walki z kuną możemy wykorzystać cierniste gałązki akacji lub innej rośliny z kolcami. Takimi gałązkami zabezpieczamy rynny i wszelkie drogi prowadzące na dach, co może zniechęcić zwierzątko do prób przedarcia się na poddasze. Skuteczne w zmaganiach z kuną mogą okazać się również stalowe kolce, które powszechnie wykorzystuje się do odstraszania ptaków oraz specjalne siatki na ptaki. Warto jednak pamiętać, że kuny są bardzo skoczne i w razie potrzeby, bez trudu ominą groźną przeszkodę.

W niektórych przypadkach na kuny działa również sierść psa – fragmenty sierści wystarczy umieścić wzdłuż szlaków wędrówki kuny, by ją odstraszyć. Niestety metoda nie zawsze się sprawdza – wiele zależy od determinacji i doświadczenia zwierzęcia. Inną naturalną metodą walki z kunami jest zakup psa łownego typu terier lub dużego kota. Kuna przywiązana do miejsca może jednak zawzięcie o nie walczyć. 

Jedną z najskuteczniejszych metod walki z kuną jest po prostu profilaktyka – zabezpieczenie strychu, zamykanie kubłów z odpadkami, usunięcie z obejścia niepotrzebnych przedmiotów, w których zwierze może się ukrywać. Gdy wciąż nie możemy pozbyć się kuny, warto zainwestować w profesjonalne urządzenie elektryczne, które charakteryzuje się największą skutecznością w kategorii sprzętu do odstraszania drobnych drapieżników. Stopkunom.pl oferuje komlpeksową usługę montażu zestawu ochrony przed kunami.