Dlaczego kuna wybiera domowe poddasze?

Dla kuny niezamieszkały strych to idealne miejsce do założenia gniazda. Jest ciepło i sucho, na miejscu znajduje się mnóstwo gotowego do użycia budulca, a sam dom połączony z ogrodem stanowi doskonałą bazą wypadową do nocnych polowań. Kuny to drapieżniki i ich podstawowym pożywieniem są małe gryzonie, ptaki i ich jaja, a także płazy i owady. Głodna kuna nie pogardzi również owocami, dlatego nie warto pozostawiać ich pod drzewami, bo to może przyciągnąć ją do naszego ogrodu, a w konsekwencji i domu. Kuna, która zagnieździ się na poddaszu, może spowodować mnóstwo szkód, zwłaszcza gdy zacznie niszczyć warstwę termoizolacyjną. Poza tym odchody kun są źródłem niezwykle nieprzyjemnego zapachu.

Co zagnieździło się na poddaszu?

Gdy słyszysz w nocy charakterystyczne dźwięki dobiegające z poddasza, a po wejściu na strych czujesz nieprzyjemny zapach, możesz mieć niemal całkowitą pewność, że na strychu zamieszkała kuna. Pojawia się tylko pytanie, czy masz do czynienia z kuną domową, czy leśną?  

Rozmiarami oba gatunki kun są do siebie zbliżone, ale kuny domowe są na ogół nieco cięższe od kun leśnych. Najłatwiej rozróżnić je po futerku. Futerko kun domowych jest jasne z charakterystyczną białą lub kremową plamą pod podgardlem, która rozdwaja się w kierunku dwóch przednich łap. Kuny leśne mają ciemnobrązowe futro, żółtawą plamę na piersi i czarny nos – nos kun domowych jest zwykle różowy. Warto pamiętać, że kuny leśne chętnie polują przez całą dobę, nie tylko nocą. Kuny domowe ograniczają swoją aktywność w zasadzie wyłącznie do nocy, w związku z czym charakterystyczne dźwięki dochodzące ze strychu, po zmroku, mogą potwierdzić to, że w domu zamieszkała kuna domowa.

A jak skutecznie odstraszyć kunę? Oferowany przez nas montaż systemu gwarantuje, że kuna domowa będzie trzymała się z daleko od Państwa poddasza i domu. Zapraszamy do kontaktu.

image

Problem z kuną?

Wydaje Ci się, że masz problem z kuną, ale nie jesteś pewien jak ją rozpoznać, i jak się upewnić, że to kuna? A może kuna już dokonała zniszczeń i chcesz skutecznie zabezpieczyć swój dom przed kunami?

Zadzwoń, odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy, przygotujemy wycenę.

Image