Co trzeba wiedzieć o kunie domowej?

Osoby, które podejrzewają, że na poddaszu ich domu zamieszkała kuna, często nie wiedzą co z tym zrobić. W tym miejscu postaramy się odpowiedzieć na kilka pytań, które w sposób szczególny mogą interesować tę grupę osób.

Gdzie spotkać kunę?

Kuny domowe prowadzą nocny tryb życia, dlatego zwykle w ogóle nie zauważy ich obecności. W warunkach naturalnych kunę można spróbować wypatrzyć tuż po zmierzchu lub w nocy. Łatwiej wyśledzić ją w pośredni sposób, przez pozostawione na śniegu lub błocie tropy, odchody lub resztki pożywienia.

Skąd wiadomo, że na poddaszu domu zamieszkała kuna?

Ze względu na nocny tryb życia, kuna domowa nie jest zwierzęciem, które mocno rzuca się w oczy. Jeśli jednak po wejściu na poddasze/strych domu, poczujemy nieprzyjemny zapach rozkładających się resztek pożywienia, zwierzęcych odchodów i moczu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że są to ślady obecności kuny. Zwierzę często nie zjada całości znalezionych owoców, upolowanych gryzoni czy ptaków. Pozostawione resztki z czasem się rozkładają i są źródłem nieprzyjemnego zapachu. Jeśli strych domu jest ocieplony, znakiem obecności kuny mogą być również tunele wydrążone w wełnie mineralnej. Kuny mogą również hałasować. Szczególnie głośne są młode, które nie tylko biegają, ale i charakterystycznie piszczą.

Jak kuna wchodzi na poddasze?

Kuny domowe to niezwykle zwinne zwierzęta, które łatwością wspinają się po murze. Wystarczą drobne nierówności lub chropowata struktura tynku. Do wspinania się po ścianach kuny wykorzystują również rynny. Wystarczy niewielka szczelina w dachu, by kuna dostała się na poddasze domu i założyła tam gniazdo. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie – uszczelnienie dachu.

Co jedzą kuny?

Choć są drapieżnikami, nie gardzą produktami roślinnymi. Jesienią chętnie sięgają po spadające z drzew owoce, takie jak jabłka czy gruszki. Podstawą ich diety są jednak drobne gryzonie, przede wszystkim myszy, ale polują również na ptaki, płazy czy niewielkie gady (jaszczurki). W ich diecie mogą pojawiać się także duże gatunki owadów oraz ptasie jaja. Gdy kuna dostanie się do kurnika lub gołębnika, może zabić wszystkie ptaki.

image

Problem z kuną?

Wydaje Ci się, że masz problem z kuną, ale nie jesteś pewien jak ją rozpoznać, i jak się upewnić, że to kuna? A może kuna już dokonała zniszczeń i chcesz skutecznie zabezpieczyć swój dom przed kunami?

Zadzwoń, odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy, przygotujemy wycenę.

Image