Po czym rozpoznać kunę domową?

Jeśli zauważysz żwawe zwierzątko o wydłużonym kształcie ciała, które po zmroku buszuje w ogrodzie lub przemyka wokół domu, być może jest to kuna domowa, którą potocznie nazywa się również kamionką. Jak ją rozpoznać?

Kuny domowe mogą mieć różnorodne ubarwienie sierści, od koloru ciemnobrązowego do barwy szarej, ale niemal zawsze mają charakterystyczną jasną łatę przypominającą krawat, która biegnie od pyszczka przez klatkę piersiową, aż po przednie łapy, delikatnie rozchodząc się na brzuchu. Rozmiarem przypominają dużego kota, ale mają krótsze, mocne nogi i bardziej wydłużoną sylwetkę. Średnia długość dorosłej kuny domowej bez ogona wynosi około 50cm. Spody łap kun pozbawione są sierści. Dzięki miękkim poduszkom zwierzę porusza się niemal bezszelestnie, co ułatwia mu polowanie.

Jedną z cech wyróżniających kunę domową jest jej niezwykła skoczność. Choć zwierzę najczęściej przebywa na ziemi i ma dość krótkie nogi, to jednak może skakać na odległość nawet 3 metrów. Doskonale się również wspina. Wdrapanie się na poddasze domu lub drzewo to dla kamionki żaden problem. Kuna domowa ma ostre zęby, a jej podstawowym pożywieniem są drobne gryzonie (myszy i szczury), małe ptaki, ich jaja, niekiedy również płazy i duże owady. W sezonie letnim kuny zjadają również dojrzałe owoce i jagody.

Nie każdy chce oglądać kunę domową i jej rodzinę biegającą po dworze i budującą gniazda na poddaszu. Na szczęście mamy dla takich osób skuteczne rozwiązanie - montaż zestawu do odstaraszania kun.

image

Problem z kuną?

Wydaje Ci się, że masz problem z kuną, ale nie jesteś pewien jak ją rozpoznać, i jak się upewnić, że to kuna? A może kuna już dokonała zniszczeń i chcesz skutecznie zabezpieczyć swój dom przed kunami?

Zadzwoń, odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy, przygotujemy wycenę.

Image