Co można zrobić z niechcianą kuną domową?

Pozbycie się kuny domowej nie jest łatwe, dlatego najlepszą metodą w walce z niechcianym lokatorem jest profilaktyka. Zawczasu zabezpieczamy wszelkie możliwe drogi wejścia na poddasze domu, tak by zwierzę nie mogło się przecisnąć do środka i spowodować poważnych zniszczeń – kuny nie tylko przegryzają elastyczne przewody, ale także drążą tunele w wełnie mineralnej, nieodwracalnie ją uszkadzając. Poza tym staramy się utrzymać porządek wokół domu i zabezpieczamy kubły ze śmieciami.

Gdy zwierzę już mieszka na poddaszu, można pozbyć się go na dwa sposoby. Po pierwsze zlikwidować fizycznie, co jest nie tylko trudne, ale i niehumanitarne. Po drugie próbować je odstraszyć. Kuny są bardzo ostrożne i rzadko kiedy możemy wejść z nimi w bezpośrednią interakcję, a tym samym złapanie kuny w pułapkę, jej otrucie lub upolowanie jest bardzo trudne. Znacznie łatwiejszą metodą jest odstraszanie. W tym przypadku możemy spróbować jednej z metod tradycyjnych, takich jak rozrzucanie wokół domu sierści psa, pieprzu lub kostek toaletowych, których zapach ma podobno przeszkadzać kunom. Profesjonalne metody walki z kuną to przede wszystkim stosowanie systemów odstraszania elektrycznego (coś w stylu elektrycznego pastucha, który odcina kamionce drogę dojścia na dach) oraz elektronicznego (urządzenia emitujące ultradźwięki o określonej częstotliwości mają drażnić kuny i w ten sposób skłaniać je do zmiany miejsca zamieszkania).

Sprawdzoną i najskuteczniejszą metodą jest elektryczny pastuch, którym zabezpiecza się dom, dzięki czemu kuna nie może dostać się na poddasze. Gdy już ją przepędzimy, wystarczy wyśledzić miejsca, przez które zwierzę dostawało się na poddasze i trwale je załatać. Uszczelnienie dachu to najprostszy i najtańszy sposób, by zabezpieczyć się przed kolejnymi niepożądanymi intruzami. Gdy kuna wciąż grasuje w pobliżu, pomóc powinny generalne porządki wokół domu, tak by nie miała się gdzie ukryć.

image

Problem z kuną?

Wydaje Ci się, że masz problem z kuną, ale nie jesteś pewien jak ją rozpoznać, i jak się upewnić, że to kuna? A może kuna już dokonała zniszczeń i chcesz skutecznie zabezpieczyć swój dom przed kunami?

Zadzwoń, odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy, przygotujemy wycenę.

Image