Dlaczego kuny domowe chętnie mieszkają na poddaszach?

W odróżnieniu od swoich leśnych braci kuny domowe (kamionki) na swoje siedziby chętnie wybierają miejsca ustronne, suche i ciepłe, położone na większej wysokości, ale zlokalizowane w pobliżu siedzib ludzkich. Kamionki nie wchodzą w kontakt z człowiekiem, ale się go nie boją i bez problemu mogą żyć w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Korzystają nie tylko z przygotowanego przez ludzi schronienia, ale także z większej dostępności pożywienia, o które zdecydowanie łatwiej w gospodarstwie niż w lesie.

Bezpieczne schronienie

Tumaki, czyli kuny leśne na swoje schronienia wybierają dziuple drzew, a gdy temperatury powietrza spadają, chronią się w norach pod ziemią. Kuny domowe również chętnie mieszkają na większej wysokości. Dlatego idealnym dla nich schronieniem są poddasza domów. Najlepiej, gdy są one dobrze zaizolowane i dzięki temu ciepłe. Poddasze domu jest dobrym wyborem nie tylko ze względu na wygodę zwierzęcia, ale i jego bezpieczeństwo. Inne drapieżniki niechętnie zapuszczają się w pobliże siedzib ludzkich, dzięki czemu kuna domowa unika swoich naturalnych wrogów. Wybór ocieplonego poddasza jest także korzystny ze względu na dostępność materiału potrzebnego do przygotowania gniazda. Kamionka wykorzystuje do tego wełnę mineralną, tym samym niszcząc warstwę izolacji termicznej dachu.

Dostępność pożywienia

Zaletą mieszkania w pobliżu ludzi jest duża dostępność żywności. Kuny domowe żywią się przede wszystkim drobnymi gryzoniami, przede wszystkim myszami i szczurami, a także małymi ptakami, jajami, płazami i dużymi owadami. W okresie letnim w menu kamionek pojawiają się również dojrzałe owoce, które zwierzątko z łatwością odnajduje w przydomowych ogrodach. Kamionki mogą żywić się także odpadkami z ludzkich stołów. Dlatego rozsypane śmieci mogą być sygnałem, że w pobliżu domu lub na jego poddaszu właśnie zamieszkała kuna.

Problemy z kunami

Przez to, że kamionki traktują poddasza domów jako bezpieczną przystań i często się w takich miejscach osiedlają, właściciele domów mają z nimi mnóstwo problemów. Choć zwierzę w naturze jest sprzymierzeńcem człowieka, bo zwalcza gryzonie, to jednak gdy zamieszka na strychu, może spowodować mnóstwo zniszczeń i przysporzyć wiele problemów. Dlatego, gdy tylko dostrzeżemy, że kuna mieszka na poddaszu naszego domu, powinniśmy możliwie szybko ją z niego wypłoszyć. Gdy zwierzę wciąż wraca, warto wybrać profesjonalną firmę, która pomoże uporać się z niechcianym lokatorem, nie wyrządzając mu przy tym krzywdy. 

image

Problem z kuną?

Kuna na poddaszu może dokonać znacznych zniszczeń. Nie czekaj, napisz do nas już dziś, zrobimy dla Ciebie wycenę montażu systemu ochrony przed kunami.

Stopkunom - z nami skutecznie zabezpieczysz dom przed kunami.

Image