Czy kuna zamieszkała w Twoim domu?

Kamionka, czyli kuna domowa to niewielkie, z pozoru niewinne zwierzątko, które może stać się przyczyną dużych strat materialnych, jeśli za swoją nową siedzibę wybierze ocieplone poddasze jednorodzinnego domu.

Ze względu na dużą zwinność wdrapanie się na dach jedno- lub dwukondygnacyjnego budynku nie stanowi dla kuny najmniejszego wyzwania. Zwierzę korzysta z naturalnej szorstkości tynku, wspomaga się rynną, piorunochronem lub innym elementem technicznym budynku, który ułatwia mu wspinaczkę. Po wdrapaniu się na dach kuna szuka sposobu, by dostać się na poddasze. Zwykle wystarczy jej niewielka szczelina, uszkodzona dachówka lub nierówno docięta deska czy blacha. Znajdując drogę do upragnionego celu, kuna przegryza się przez warstwę ocieplenia i zagłada gniazdo na strychu domu.

Gniazdo wykorzystywane jest jako stałe legowisko, w którym zwierzę przebywa w czasie dnia – kuna zwykle poluje w nocy. Gniazdo wykorzystywane jest również jako bezpieczne schronienie dla miotu. Jeśli kuna ma małe, ich charakterystyczne piski i nocne harce powinny szybko przyciągnąć uwagę domowników

Śladów obecności kuny warto szukać przy narożnikach budynków, zwłaszcza w okolicach rynien, które kuna wykorzystuje jak drabinę do wspinaczki. Jeśli mamy podejrzenia, że kuna dostała się na strych, warto przeprowadzić jego dokładną inspekcję. Ślady obecności kuny powinny być od razu widoczne. Zwykle są nim odchody i zniszczona termoizolacja budynku. Przeszukując strych, możemy natknąć się również na gniazdo zwierzęcia i resztki zawleczonego przez nie pożywienia.

Do dokonania dokładnej inspekcji wykorzystuje się profesjonalne kamery termowizyjne, które pozwalają na oszacowanie zniszczeń w termoizolacji dachu – wiele zniszczeń jest niewidocznych na pierwszy rzut oka i dopiero dokładne prześwietlenie budynku kamerą termowizyjną pozwoli na oszacowanie pełnych szkód wyrządzonych przez kunę. W skrajnych przypadkach, gdy zbyt szybko nie zorientujemy się w obecności kuny, ta może zniszczyć niemal całą izolację dachu – kuna lubi wycierać się w wełnę mineralną, bo w ten sposób pozbywa się pasożytów żyjących w jej sierści. Gdy zniszczenia są niewidoczne gołym okiem, kamera termowizyjna pozwoli wykryć tunele, jakie kuna wydrążyła w wełnie mineralnej. Kamera pozwoli również wykryć gniazdo i sprawdzić, czy nie ma w nim młodych.

Po oszacowaniu strat należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie dachu, tak by kuna nie mogła ponownie dostać się na poddasze domu. Oczywiście, najskuteczniej będzie zastosować elektrycznego pastucha. Gwarantujemy skuteczność zestawu do odstaraszania kun montowanego przez znas. Dopiero po załataniu wszystkich dziur i zabezpieczeniu przed kunami, można przystąpić do naprawy uszkodzonej izolacji termicznej.

image

Problem z kuną?

Wydaje Ci się, że masz problem z kuną, ale nie jesteś pewien jak ją rozpoznać, i jak się upewnić, że to kuna? A może kuna już dokonała zniszczeń i chcesz skutecznie zabezpieczyć swój dom przed kunami?

Zadzwoń, odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy, przygotujemy wycenę.

Image