Jak usunąć kunę z poddasza domu?

Niewłaściwie zabezpieczony dach domu zlokalizowanego w spokojnej okolicy, w otoczeniu zieleni, to prawdziwa gratka dla kuny domowej. Ten niewielki ssak na swoją siedzibę chętnie wybiera strychy i poddasza domów jednorodzinnych, zwłaszcza te zaizolowane wełną mineralną, w którą chętnie wyciera swoją sierść, w której drąży tunele i zakłada gniazdo.

Jeśli ze strychu domu dochodzą niepokojące dźwięki, istnieje duża szansa, że na poddaszu pojawił się nowy, niezwykle uciążliwy lokator. Kuna domowa może stać się prawdziwym utrapieniem domowników, zakłócając nocną ciszę i niszcząc izolację termiczną dachu. Jeśli do domu przynależy gospodarstwo, w którym hodowany jest drób, kuna może stanowić dla niego śmiertelną groźbę. Zwierzę może podbierać również owoce z sadu, polować na udomowione gołębie, a nawet króliki. Kuna domowa może uszkodzić gumowe przewody w samochodzie, uszkodzić instalację elektryczną domu i zniszczyć ocieplenie. Poza tym pozostawia po sobie nieprzyjemny zapach, który później niezwykle ciężko usunąć.

Choć kuna domowa uchodzi za zwierzę pożyteczne (poluje na drobne gryzonie), to gdy zamieszka na poddaszu domu, może stać się prawdziwym przekleństwem dla jego mieszkańców. Jak się jej pozbyć?

Istnieje wiele metod walki z kuną, nie wszystkie z nich są jednak skuteczne, a wiele uznawanych jest za niehumanitarne. Co należy podkreślić, jeśli już wykryjemy obecność kuny na poddaszu domu, nie powinniśmy zwlekać z interwencją. Szkody, jakie wyrządzi zwierzę, mogą być bardzo kosztowne. Jeśli nie chcemy zranić ani zabić zwierzęcia, możemy spróbować je albo przepędzić, albo złapać i wypuścić na wolność w dużej odległości od domu, tak by już więcej do niego nie wróciło.

Najlepszą metodą, w pełni bezpieczną, zarówno dla domowników jak i zwierząt, jest elektryczny pastuch. Stopkunom zajmuje się montażem elektrycznego systemu odstraszania kun.