Co warto wiedzieć o kunie domowej?

Kuna domowa to niewielki ssak drapieżny z rodziny łasicowatych, który na swoje siedliska chętnie wybiera strychy i nieużytkowe poddasza jednorodzinnych domów. Choć zwierzątko jest z natury pożyteczne (niezwykle skutecznie rozprawia się z gryzoniami), to jednak może okazać się niezwykle uciążliwym sąsiadem, z którym będziemy chcieli się jak najszybciej pożegnać.

Kuny domowe prowadzą nocny tryb życia, przez co ich głośne harce mogą zakłócać sen pozostałych mieszkańców domu. Poza tym kuny są prawdziwymi wandalami. Gdy strych domu został ocieplony wełną mineralną, kuna zacznie drążyć w niej tunele, zbuduje w niej gniazdo i ogólnie z biegiem czasu doprowadzi do zupełnego zniszczenia warstwy izolacji termicznej dachu. Dodatkowo odchody kuny i pozostawione przez nią resztki pożywienia sprawiającą, że wejście na strych/poddasze domu, staje się przedsięwzięciem niezwykle nieprzyjemnym, zwłaszcza dla osoby o czułym zmyśle powonienia. Kuny domowe mogą być również zagrożeniem dla hodowanego drobiu czy królików, a nawet dla pozostawionego na podjeździe przed domem auta – kuna z łatwością przegryzie kable elektryczne czy nawet przewody hamulcowe.

Jeśli kuna wprowadzi się do Twojego domu, masz dwa wyjścia – pogodzić się z jej obecnością i ewentualnymi zniszczeniami, jakie może spowodować lub spróbować się jej pozbyć.

Na formach internetowych znaleźć można dziesiątki porad na temat tego, jak odstraszyć kunę domową i zmusić ją do wyprowadzki z poddasza domu. Niestety w większości przypadków są to sposoby mało lub zupełnie nieskuteczne. W dawnych czasach, by zabezpieczać się przed kunami, w gospodarstwach domowych trzymano borsuki, które są naturalnym wrogiem łasicowatych. Powodzeniem cieszyły się również inne, naturalne metody odstraszania tych zwierząt, takie jak rozrzucenie wokół domu niedźwiedzich lub wilczych odchodów, sierści tych zwierząt lub rozsmarowanie na dachowych krokwiach wilczego, ewentualnie lisiego sadła. Stosowanie tego typu metod w czasach współczesnych jest nie tyle kłopotliwe, ile wręcz niewykonalne. Niestety na kuny nie można również polować ani w żaden sposób ich uśmiercać. Kuny są zwierzętami chronionymi i ich trucie lub zastawianie na nie sideł jest procederem nielegalnym, podlegającym karze.

Jednym skutecznym sposobem na pozbycie się kuny, pozostaje zatem jej odstraszenie. W tym celu można zdecydować się na montaż elektrycznego odstraszacza kun, co skutecznie zniechęci kunę do prób wdarcia się na poddasze. Warto również pamiętać o działaniach profilaktycznych, czyli odpowiednim zabezpieczeniu dachu, tak by kuna w ogóle nie mogła dostać się do wnętrza domu. 

image

Problem z kuną?

Kuna na poddaszu może dokonać znacznych zniszczeń. Nie czekaj, napisz do nas już dziś, zrobimy dla Ciebie wycenę montażu systemu ochrony przed kunami.

Stopkunom - z nami skutecznie zabezpieczysz dom przed kunami.

Image