Czy kuna mieszka na poddaszu Twojego domu?

Ze względu na nocny tryb życia kuny rzadko kiedy stają oko w oko z człowiekiem. To ostrożne i bardzo zwinne zwierzęta, które ciężko wypatrzyć nie tylko w naturze, ale i w bezpośrednim sąsiedztwie siedzib ludzkich. Jak zatem sprawdzić, czy kuna mieszka na poddaszu naszego domu?

Znaki świadczące o obecności kuny

Jak wspomnieliśmy na wstępie, kamionki są zwierzętami prowadzącymi nocny tryb życia, w związku z czym jednym ze świadectw ich obecności mogą być różnego rodzaju hałasy dobiegające nocą z poddasza domu. Hałasów będzie więcej, gdy zwierzę będzie miało młode. Poza tym, gdy zajrzymy na poddasze zamieszkałe przez kunę, zwykle od razu poczujemy nieprzyjemną woń odchodów oraz rozkładających się, niedojedzonych przez zwierzę resztek wcześniej upolowanych zwierząt. Śladami obecności kuny są także widoczne gołym okiem uszkodzenia w wełnie mineralnej, pogryzione przewody instalacji telewizyjnej lub energetycznej czy uszkodzenia pod maską zaparkowanego pod domem samochodu.   

Jak kuna dostaje się na poddasze?

Choć na pierwszy rzut oka dach może wydawać się dobrze zabezpieczony, to jednak w praktyce zdeterminowane zwierzę niemal zawsze znajdzie drobną szczelinę, którą dzięki mocnym pazurom może w prosty sposób powiększyć i wykorzystać jako wejście na poddasze. Kuny mają silne łapy i z łatwością wspinają się nie tylko na drzewa, ale wykorzystując chropowatą strukturę tynku, również na dachy domów. Gdy tynk jest gładki, zwierzę może zapierać się o rynny lub korzystać z pobliskich drzew, przeskakując z nich bezpośrednio na dach. Widoczne od wnętrza niewielkie otwory w dachu domu, w połączeniu z innymi znakami, będą potwierdzeniem obecności kuny, którą warto możliwie szybko przepędzić, zanim zwierzę zdąży wyrządzi poważne szkody.  

image

Problem z kuną?

Wydaje Ci się, że masz problem z kuną, ale nie jesteś pewien jak ją rozpoznać, i jak się upewnić, że to kuna? A może kuna już dokonała zniszczeń i chcesz skutecznie zabezpieczyć swój dom przed kunami?

Zadzwoń, odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy, przygotujemy wycenę.

Image