Dlaczego walka z kuną jest tak trudna?

W sprzedaży znajdziemy szeroki wybór odstraszających preparatów chemicznych, elektronicznych urządzeń emitujących nieprzyjemne dla kun dźwięki czy specjalnych pułapek, które mają pomóc schwytać zwierzę, jednocześnie nie wyrządzając mu żadnej krzywdy. Choć producenci tego typu sprzętu zapewniają o jego skuteczności, to jednak w praktyce przepędzenie czy schwytanie zwierzęcia nigdy nie jest proste.

Odstraszacze chemiczne

Sprzedawane w formie kostek zapachowych, preparatów w płynie lub sprayu, różnorodne środki odstraszające mają pomóc w zniechęceniu zwierzęcia do mieszkania na poddaszu naszego domu. Choć stosowanie tego typu środków jest bardzo łatwe, to jednak ich skuteczność jest bardzo niska. Zabezpieczenie dużej powierzchni z wykorzystaniem tego typu preparatów jest niemożliwe i nieefektywne. Zapachy szybko się ulatniają i choć są drażniące dla kuny, to jednak nie będą w stanie odstraszyć zdeterminowanego zwierzęcia, które już zdążyło założyć gniazdo na poddaszu naszego domu.

Odstraszacze dźwiękowe

To niewielkie urządzenie emitujące nieprzyjemne dla kun ultradźwięki niesłyszalne dla ludzkiego ucha lub odgłosy naturalnych wrogów kuny. Takie dźwięki rzeczywiście mogą niepokoić kunę i na początku faktycznie mogą ją przestraszyć, lecz to wytrwałe zwierzę szybko do nich przywyknie i po kilku dniach prawdopodobnie zdecyduje się na powrót do wcześniej założonego gniazda.

Pułapki na kuny

Jednym z polecanych przez wielu specjalistów sposób na walkę z uciążliwą kuną jest jej odłowienie i wywiezienie z dala od domu. Mają w tym pomóc specjalne żywołapki – stalowe klatki z mechanizmem zapadkowym. Warto jednak pamiętać, że kuny domowe są zwierzętami niezwykle ostrożnymi, które ciężko jest złapać. Nawet jeśli się nam to uda i złapaną kunę wywieziemy do lasu, zwierzę może do nas wrócić. Poza tym niezabezpieczony dach będzie pokusą dla innych kun, które mogą zając miejsce wcześniej odłowionego zwierzęcia.

Elektryczny dstarszacz na kuny

Najskuteczniejszą formą walki z kunami jest profilaktyka, czyli działanie prewencyjne. Staramy się zabezpieczyć dach, tak by zwierzę nie mogło przedostać się na poddasze. Sprawdzonym sposobem są zabezpieczenia elektryczne instalowane wzdłuż rynien wokół dachu domu. Elektryczny pastuch porazi i odstraszy niechcianego intruza, ale nie wyrządzi mu krzywdy. To humanitarny sposób na odpędzenie kun oraz większych gryzoni. Największą zaletą tej metody jest jej długotrwała skutecznosć. Raz zainstalowany zestaw chroni skutecznie na stałe.

image

Problem z kuną?

Wydaje Ci się, że masz problem z kuną, ale nie jesteś pewien jak ją rozpoznać, i jak się upewnić, że to kuna? A może kuna już dokonała zniszczeń i chcesz skutecznie zabezpieczyć swój dom przed kunami?

Zadzwoń, odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy, przygotujemy wycenę.

Image