Pozbądź się kuny, nie robiąc jej krzywdy – skuteczne sposoby na kunę

Niechciany lokator na strychu może przysporzyć wielu problemów, nie tylko przeszkadzając w nocnym wypoczynku, ale także niszcząc elementy domowej infrastruktury. Kuny domowe przegryzają elastyczne przewody i kable, niszczą wełnę mineralną ocieplającą dach, zanieczyszczają strych swoimi odchodami i resztkami jedzenia, w końcu hałasują, nie dając wyspać się w nocy. Jak się pozbyć uciążliwego sąsiada, by jednocześnie nie wyrządzić mu krzywdy?

Skąd wiadomo, że to kuna?

Jeśli ze strychu domu, zwłaszcza w godzinach nocnych, dobiegają niepokojące dźwięki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że odpowiada za nie właśnie kuna. Kamionki, czyli kuny domowe na swoje siedziby chętnie wybierają suche i ciepłe miejsca, a że potrafią doskonale się wspinać, za bezpieczną i wygodną kryjówkę uznają niewłaściwie zabezpieczone, nieużytkowe poddasza i strychy domów. Wystarczy obluzowana dachówka lub uszkodzona deska w podbitce dachu, by zwinne zwierzę zwietrzyło okazję i zakradło się na strych, gdzie założy swoje gniazdo.

Jeśli chcesz potwierdzić obecność kuny, wejdź na poddasze. Śladów obecności kamionki nie sposób przeoczyć, zwłaszcza gdy zwierzę mieszka na strychu przez dłuższy czas. Są nimi nieprzyjemny zapach, za który odpowiadają odchody i rozkładające się resztki upolowanych przez kunę zwierząt, drobnych gryzoni czy ptaków, widoczne zniszczenia wełny mineralnej czy pogryzione kable instalacji RTV, internetowej, telefonicznej lub elektrycznej. Śladów obecności kuny można szukać również wokół domu – na mokrej glebie po deszczu można zauważyć tropy małych łapek zakończonych pazurami (przypominają ślady kota).

Łatanie dziur w dachu

Jednym z najprostszych i jednocześnie najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie się przed kuną jest profilaktyka, czyli załatanie wszelkich dziur, którymi zwierzę może dostać się na strych domu. Warto pamiętać, że kuny mają silne łapy zakończone ostrymi pazurami, w związku z czym poszerzenie niewielkiego otworu w podbitce z desek nie jest dla nich dużym problemem. Jeśli wiesz, że kuna mieszka na strychu i wypatrzysz otwór, którym zwierzę się tam dostaje, w godzinach nocnych spróbuj go załatać – kamionki prowadzą nocny tryb życia i w godzinach nocnych zwierzę powinno być na łowach. Gdy dziurę załatasz w ciągu dnia, zdesperowana kuna może wyrządzić mnóstwo szkód, a jeśli nie znajdzie drogi wyjścia, zwyczajnie padnie z głodu.

Odstraszanie ma sens

Jeżeli chcesz mieć pewność, że nie wyrządzisz kunie żadnej krzywdy, możesz spróbować ją przepędzić. Istnienie wiele domowych sposobów na odstraszanie kamionek, ale ich skuteczność jest często zawodna. Przykładem takiej metody jest rozrzucenie na strychu i wokół domu sierści psa, a najlepiej wilka lub borsuka. W sprzedaży znaleźć można również specjalne produkty dedykowane odstraszaniu kun. Najpopularniejsze z nich to kostki zapachowe i preparaty w sprayu, które drażnią zwierzę i je odstraszają. Taki preparat wystarczy rozpylić na poddaszu domu i poczekać na efekt – niestety substancje zapachowe dość szybko się ulatniają i zwierzę może powrócić. Ciekawym urządzeniem jest niewielki aparat emitujący ultradźwięki, które płoszą kuny. Taki sprzęt wystarczy zainstalować na strychu domu i poczekać na efekty – niektóre kamionki są odporne na taką formę odstraszania lub zwyczajnie przyzwyczają się do dźwięków, które początkowo budziły ich niepokój.

Najskuteczniejszą formą odstraszania jest montaż wokół dachu elektrycznego pastucha, który porazi prądem każde zwierzę próbujące przedostać się na poddasze domu. Pastuchy najczęściej instalowane są wzdłuż rynien, na elewacji budynku, dzięki czemu nie rzucają się w oczy. Co warte podkreślenia, jest to rozwiązanie sprawdzone i bezpieczne, zarówno dla użytkowników domu, jak i zwierząt próbujących przedostać się na poddasze, wspinających się po elewacji budynku. Krótki impuls elektryczny nie zabija zwierzęcia, a jedynie wywołuje bolesny skurcz mięśni, zniechęcając do kolejnej próby przedarcia się na dach. Elektryczny pastuch to skuteczne rozwiązanie sprawdzające się zarówno w przypadku zwierząt gospodarskich, jak i dzikich, żyjących na wolności, dużych i małych.

image

Problem z kuną?

Kuna na poddaszu może dokonać znacznych zniszczeń. Nie czekaj, napisz do nas już dziś, zrobimy dla Ciebie wycenę montażu systemu ochrony przed kunami.

Stopkunom - z nami skutecznie zabezpieczysz dom przed kunami.

Image