Jak rozpoznać, że kuna odwiedza nasz samochód?

Parkując na ulicy, warto co pewien czas zajrzeć pod maskę silnika samochodu i sprawdzić, czy przypadkiem nie buszowała tam kuna. Typowymi oznakami obecności zwierzęcia są resztki pozostawionego przez niego pokarmu, na przykład suche pieczywo, fragmenty upolowanych ptaków lub gryzoni, kości czy inne odpadki. Widocznym znakiem bytności kuny może być również uszkodzona – pogryziona mata wygłuszająca, ponadgryzane przewody elastyczne, w tym kable instalacji elektrycznej, ślady łapek na plastikowej obudowie silnika czy zgromadzone w jednym miejscu odchody. Jeśli podejrzewasz, że pod maskę zagląda kuna, możesz skorzystać z kamerki samochodowej, która powinna uchwycić kręcącego się nocą wokół auta drapieżnika.

Czy miejsce parkowania samochodu ma znaczenie?

Pod maskę samochodu przyciąga kunę nie tylko atrakcyjne z jej punktu widzenia schronienie, ale i ciepło silnika. Jeśli parkujesz na ulicy, w praktyce nie ma sposobu, by uniknąć wizyty kuny, zwłaszcza jeśli mieszka one w pobliżu Twojego domu. Wówczas trzeba stosować środki odstraszające, które powinny zniechęcić zwierzę do takich odwiedzin. Wielu kierowców jako środka odstraszającego używa kostek toaletowych oraz perfum o silnym zapachu. W sprzedaży można znaleźć również specjalne preparaty odstraszające na kuny lub zdecydować się na instalację sprzętu odstraszającego – elektrycznego pastucha do auta. Najlepiej jednak parkować samochód w zamykanym garażu. Co ważne, garaż musi być dobrze zabezpieczony. Nawet niewielka szczelina w dachu czy drzwiach wystarczy, by kuna dostała się do środka.

Kuna na poddaszu domu

Zwinne drapieżniki są zagrożeniem nie tylko dla zaparkowanych pod domami samochodów, ale i dla izolacji termicznej dachów spadzistych. Gdy kuna zamieszka na poddaszu domu jednorodzinnego, w ciągu kilku tygodni może zupełnie zniszczyć izolację z wełny, a naprawa takich uszkodzeń to koszt nierzadko liczony w tysiącach złotych. Kuny bywają również głośne i mogą przeszkadzać w śnie prawowitym lokatorom. Ponadto gromadzą wokół siebie resztki jedzenia, które z czasem się rozkładają, co w połączeniu z odchodami zwierzęcia jest źródłem wyjątkowo nieprzyjemnych zapachów. Co warte podkreślenia, w miastach kuny mogą zakładać gniazda nie tylko na poddaszach domów jednorodzinnych, ale i w niskich budynkach wielorodzinnych, zwłaszcza gdy ich strychy są rzadko odwiedzane przez ludzi.

Jeśli zauważysz ślady świadczące o obecności kuny w pobliżu Twojego domu czy samochodu działaj szybko, zanim zwierzę dokona dużych zniszczeń. Stopkunom poleca skuteczną i szybą metodę na odstraszanie kuny domowej. Zadzwoń, napisz, poproś o wycenę.

image

Problem z kuną?

Wydaje Ci się, że masz problem z kuną, ale nie jesteś pewien jak ją rozpoznać, i jak się upewnić, że to kuna? A może kuna już dokonała zniszczeń i chcesz skutecznie zabezpieczyć swój dom przed kunami?

Zadzwoń, odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy, przygotujemy wycenę.

Image