Czy kunę domową można skutecznie odstraszyć?

Gdy zwinne zwierzątko na swoją nową siedzibę wybierze Twój dom, możesz spodziewać się sporych kłopotów. Niechciany lokator jest nie tylko głośny, zwłaszcza w nocy, ale także niebezpieczny, w szczególności dla drobnych zwierząt gospodarskich, takich jak kury czy gołębie, dla warstwy izolacji termicznej dachu, znajdujących się na strychu instalacji oraz zaparkowanych wokół domu pojazdów. Niestety jego przepłoszenie nie jest łatwe.

Sposoby na odstraszenie kuny domowej

Kuny nie mają wielu naturalnych wrogów. W normalnych warunkach istotnym zagrożeniem są dla nich jedynie wilki i borsuki. W związku z tym, że kuny domowe mieszkają blisko siedzib ludzkich, takie naturalne zagrożenia niemal w ogóle ich nie dotyczą. Kuna co prawda może wystraszyć się dużego psa, ale nie jest to normą. Dlatego jedynymi uznawanymi za skuteczne sposobami na odstraszanie tych zwierząt są środki chemiczne i elektryczne. Pierwsze z nich to przede wszystkim ogólnodostępne substancje zapachowe, takie jak intensywnie pachnące perfumy czy kostki toaletowe oraz specjalistyczne preparaty odstraszające, które co pewien czas trzeba rozpylać na strychu domu – dość szybko wietrzeją, przez co ich skuteczność jest mocno ograniczona. Drugie z nich to wszelkiego rodzaju odstraszacze dźwiękowe – urządzenia emitujące dźwięki nieprzyjazne dla kun. Jednak najskuteczniejszą metodę odstraszania kun stanowią pastuchy elektryczne, które instaluje się tuż przy rynnach, wokół dachu, tym samym odcinając kunie dostęp do poddasza domu. Działają one na takiej zasadzie, że wytwarzają krótkie impulsy elektryczne, zwierzę po dotknięciu odczuwa nieprzyjemny impuls, który nie stanowi zagrożenia dla jego życia, jednak jest na tyle dokuczliwy, że kuna nie będzie chętna do podejmowania kolejnych prób dostania się do środka.

Niezależnie od zastosowanej formy odstraszania, podstawą walki z kuną powinna być profilaktyka, czyli takie zabezpieczenie dachu, by zwierzę nie znalazło miejsca, przez które mogłoby wcisnąć się na poddasze. Zabijamy wszelkie, nawet najmniejsze otwory – kamionki to zręczne, sprytne i silne zwierzęta, które z łatwością powiększą małą szczelinę do rozmiaru umożliwiającego im wejście na strych.

image

Problem z kuną?

Wydaje Ci się, że masz problem z kuną, ale nie jesteś pewien jak ją rozpoznać, i jak się upewnić, że to kuna? A może kuna już dokonała zniszczeń i chcesz skutecznie zabezpieczyć swój dom przed kunami?

Zadzwoń, odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy, przygotujemy wycenę.

Image