Jakie są najczęściej stosowane sposoby na pozbycie się kuny domowej

Zniszczone ocieplenie domu, zanieczyszczony strych i elewacja, przegryzione kable, nieprzyjemne zapachy i uciążliwy hałas w nocy to efekty bytowania kuny domowej na poddaszu. Zwykle właściciele posesji są tak zdesperowani, że chwytają się wszystkich możliwych sposobów, aby pozbyć się kuny domowej. Przyjrzyjmy się bliżej tym poczynaniom i zastanówmy się nad ich skutecznością.

Czy to naprawdę kuna domowa? Jakie są oznaki bytowania kuny?

Kuna domowa jest nocnym drapieżnikiem i jest dość trudno ją zaobserwować w przyzwoitych warunkach oświetleniowych. Z wyglądu przypomina nieco łasicę, ma wydłużone jasnobrązowe ciałko z puchatym ogonem. Wyróżnia ją biały śliniak pod bródką. Na ziemi zostawia ślady z odciskiem 5 palców zakończonych małymi pazurkami. Kuna domowa jest bardzo sprytna. Potrafi przeskakiwać na wysokie odległości i wciskać się w wąskie zakamarki. Czasem jedynym sposobem na potwierdzenie „naoczne” jej obecności jest po prostu dokładne przejrzenie nagrań z monitoringu. Natomiast szkody, jakie potrafi dokonać kuna domowa są w istocie bardzo charakterystyczne dla tego wyjątkowego łobuza. Czasem zaczyna się dość niewinnie, od szmerów i chrobotów dochodzących z poddasza. Jednocześnie pojawia się uciążliwy, bardzo brzydki zapach. A kiedy przestają działać w domu urządzenia właściciel odkrywa zniszczoną instalację i zdewastowane podszycie dachu. To są już niestety niezwykle kosztowne szkody. Kuna domowa drąży tunele wokół swojego gniazda, niszczy wszystko, co staje na drodze jej ząbków i pazurków. Dopiero wówczas zazwyczaj właściciele zniszczonej posesji zaczynają próbować pozbyć się kuny domowej.

„Domowe” sposoby na pozbycie się kuny domowej

Domownicy zdecydowani na walkę z kuną domową na własną rękę zazwyczaj próbują zastosować środki, które wydają im się skuteczne w przypadku innych szkodników. Jakakolwiek eksterminacja, stosowanie trutek jest zdecydowanie niedopuszczalna. Zresztą kuna domowa jest bardzo sprytna, z typową dla siebie przezornością ominie truciznę. Można spróbować złapać kunę domową w żywołapkę. To bardzo trudne zadanie, choć nie niemożliwe. Jednak powołując się na wspomniany wyżej spryt kuny domowej, schwytanie tak wyjątkowo czujnego i przebiegłego drapieżnika po prostu graniczy z cudem. Zadanie zresztą nie kończy się na złapaniu kuny, należy ją jeszcze wywieźć i gdzieś wypuścić. Kuna domowa nie od parady posiada takie zęby i pazury. Bywa również często nosicielem pasożytów i chorób, w tym niestety również wścieklizny. Po bliższym spotkaniu z kuną domową niestety człowieka czeka konieczność leczenia profilaktycznego. Pozostaje również temat ewentualnego powrotu kuny domowej. Jest ona drapieżnikiem terytorialnym, jeśli zajmie i oznaczy jakieś miejsce, to uznaje je za swój teren na stałe. Jeśli będzie miała szansę na powrót na poddasze do swojego gniazda, to z niej skorzysta.

Zapachy, naturalny wróg i inne sposoby na kunę domową

Tu pojawia się kolejna metoda, którą czasem stosują zdesperowani właściciele domów zamieszkałych przez kuny domowe. Gdzieniegdzie można znaleźć informację, że kuna domowa nie lubi pewnych zapachów, w tym szczególnie silnej chemii i rozpuszczalnika. Z pewnością zapytani o to właściciele samochodów, w których rozpanoszyła się kuna domowa mieliby co nieco do powiedzenia w tym temacie. Ostre, chemiczne zapachy są nieprzyjemne dla każdego, także dla domowników. Zastosowane odstraszacze zapachowe działają na bardzo krótko, kuna przeczeka sobie w najbliższej okolicy i powróci tą samą drogą, którą wyszła. Można zatem powiedzieć, że ten sposób jest całkowicie nieskuteczny, podobnie jak odstraszacze dźwiękowe. Warto dodać, że kuna domowa jest niezwykle upartym stworzeniem, łatwo nie rezygnuje. Potrafiła idealnie dopasować się do warunków cywilizacyjnych człowieka, bardzo szybko przyzwyczai się również do dźwięków, zapachów i obecności innych zwierząt, w tym psa. Psy są naturalnym wrogiem kuny domowej, ale mało jest szans na bezpośrednie spotkanie. Upychana w tunele sierść psa przyniesie taki sam skutek jak odstraszanie dźwiękowe, czy zapachowe. Jeśli kuna domowa się przestraszy, schowa się na dobę lub dwie. Po tym czasie niestety powróci. Dlatego można uznać, ze wszelkie domowe sposoby na kunę domową są doraźne i nie dają całkowitej skuteczności.

Jak skutecznie pozbyć się kuny domowej?

Skuteczne pozbycie się kuny domowej ma polegać nie tylko na jej odstraszeniu, ale przede wszystkim na uniemożliwieniu jej powrotu do domu. Nie mają zatem sensu wszelkie działania płoszące. Należy stworzyć kunie domowej taką barierę, której nie przeforsuje. Jedyną taką metodą dającą 100% skuteczność jest założenie odpowiednio zaprojektowanej instalacji elektrycznej. System StopKunom emituje niezbyt wysokie, ale nieprzyjemne impulsy elektryczne. W momencie, kiedy kuna raz zetknie się z instalacją, zniechęca się na dobre. Jest sprytna, będzie próbowała w różnych miejscach, ale zespół Stop Kunom montuje system na podstawie indywidualnego projektu dopasowanego do budynku. Kuna domowa nie znajdzie już drogi dostępu, ani po rynnach, ani przez kratki wentylacyjne. Estetycznie zamontowana instalacja elektryczna daje gwarancję pełnej skuteczności. Kuna po zetknięciu się z impulsami sama rezygnuje i odchodzi na zawsze. System Stopkunom zabezpieczy dom przed odwiedzinami kuny domowej, zarówno tej, która już próbowała pomieszkiwać, jak i wszystkich pozostałych kun domowych szukających nowych domów w kolejnych sezonach.

Skontaktuj się ze StopKunom. Montujemy skuteczną instalację na terenie całego kraju.

Kuna opanowała Twoje poddasze?

Na Twoim strychu lub poddaszu zadomowiła się kuna? Dotychczas stosowane metody okazały się nieskuteczne? Jeśli problemy z kunami Cię już przerastają nie zwlekaj - napisz lub zadzwoń. Nasi eksperci wiedzą jak skutecznie odstraszyć kuny.

Zadzwoń, odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy, przygotujemy wycenę.

Image
image