Kuna na strychu lub poddaszu. Jak pozbyć się kuny, wskazówki

Kuna domowa, inaczej zwana kamionką to drapieżny ssak z wyglądu przypominający łasicę. Występuje gównie w Europie środkowo-zachodniej: pojawia się na Wyspach Brytyjskich, w Niemczech, czy u naszych południowych sąsiadów. W Polsce kuna domowa również tworzy liczną populację i uznawana jest za szczególnie uciążliwego szkodnika naszych domostw. Dlaczego kuna domowa szuka schronienia blisko ludzi? Jakie są skutki bytowania tego drapieżnika? Jak można pozbyć się kuny? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, dzięki którym pozbędziesz się kuny raz na zawsze.

Jak wygląda kuna domowa

Kuna domowa to niewielki ssak posiadający wydłużone około półmetrowe ciałko pokryte brązowym futerkiem i krótkie nóżki. Ogon kuny jest dość długi i puszysty. Cechą charakterystyczną kamionki jest tzw. śliniak, czyli część futra rosnącego pod brodą. Kuna domowa posiada śliniak biały lub jasno kremowy. Dość trudno odróżnić ją od jej dzikiej i nieszkodliwej siostry kuny leśnej. Szczególnie, że obie są bardzo podobne i żerują w nocy, co utrudnia ich dokładniejszą obserwację. Kuna leśna jest bardzo dzika stroni od ludzi, nie zapuszcza się w pobliże człowieka. Ma nieco ciemnobrązowe futro i jej śliniak jest beżowy. Jednakże jeśli uda ci się dostrzec kunę w pobliżu siedzib ludzkich, możesz mieć pewność, że to jest właśnie popularny szkodnik występujący w naszych domach, a nie jej leśna, dzika siostra zamieszkująca głębokie nory i dziuple drzew.

Jak zachowuje się kuna domowa. Oznaki bytowania

Bardzo trudno jest zaobserwować kunę domową w ciągu dnia. Prowadzi nocny tryb życia i zazwyczaj jest aktywna dopiero od późnych godzin wieczornych, kiedy występują dość trudne warunki oświetleniowe. Niektórym udaje się zarejestrować poczynania kuny domowej dzięki systemowi  monitoringu. Wówczas doskonale można poznać jej umiejętności kaskaderskie. Kuna domowa porusza się dziwnym jakby pełzającym sposobem. To jednak niezwykle mylące wrażenie, gdyż kuna jest bardzo zwinna i szybka. Krótkie nóżki są idealnie przystosowane do skoków na długi dystans. Potrafi doskoczyć z poziomu ziemi do wysokości tarasu lub okna na pierwszym piętrze. Często zamienia skok wzwyż w skok w dal, przeskakując na parapet lub dach z wysokiego drzewa znajdującego się w  odległości trzech metrów od budynku. Ostre, krótkie pazury kuny domowej zapewniają jej doskonałą przyczepność do podłoża. To dlatego kuna domowa znakomicie wspina się po pionowej ścianie elewacji po rynnach, czy konarach drzew. Jeśli nie uda się zaobserwować kuny domowej podczas jej wieczornych spacerów na żer, warto rozejrzeć się wokół budynku. Kuna domowa zostawia ślady pazurów w miejscach, w których wspinała się na dach. Można także zaobserwować odcisk jej łap z pięcioma palcami. Kuna zostawia je w odległości 0,5-1 metra. Częstą oznaką bytowania kuny domowej są leżące w pobliżu szczątki jej pożywienia lub rozwleczone śmieci z kontenerów. Zwierzę bardzo lubi stołować się blisko człowieka, korzysta z resztek, które zostawia człowiek. Należy pamiętać jednak, że kuna domowa to drapieżnik. Poluje na ptaki lub gryzonie, niekiedy swoją dietę urozmaica słodkimi owocami. Nieprzyjemny zapach padliny rozchodzący się ze strychu lub z poddasza to niestety częsty znak, ze zamieszkała tam kuna domowa. Wokół gniazda znajdującego się w zacisznym miejscu pod dachem kuna domowa bardzo obficie pozostawia resztki swojego pożywienia, które po prostu gniją. Ale smród to nie jedyna oznaka bytowania kuny domowej. Najgorsze jednak są zniszczenia, jakich potrafi dokonać ten drapieżnik w bardzo krótkim czasie. Kuna domowa wydrąża całe mnóstwo tuneli w podszyciu dachu. Przegryza kable i niszczy wszystko co stanie jej na drodze. Bywa, że zniszczenia są tak duże, że właściciel zmuszony jest do wymiany dachu aż po więźbę. Należy zatem przedsięwziąć najskuteczniejsze środki, by pozbyć się kuny domowej jak najszybciej.

Sposoby na pozbycie się kuny domowej

Kuna domowa to bardzo sprytny drapieżnik, który dobrze zaadaptował się do życia w pobliżu człowieka. Dlatego z pewnością hałas, czy zgiełk miejski nie wystraszy kuny. Okazuje się też, że wszelkie odstraszanie zapachowe jest nieskuteczne. Kuna przyzwyczaja się do różnych warunków, a silny zapach na przykład terpentyny jest także uciążliwy dla człowieka, stąd trudno na dłuższą metę zaradzić problemowi z kuną. Wiele środków jest albo mało skutecznych, albo bardzo szkodliwych dla człowieka i dla zwierząt. Dlatego warto wybrać najskuteczniejszy sposób na pozbycie się kuny domowej. W StopKunom projektujemy zgodnie z rzeczywistymi parametrami budynku elektryczną instalację, której impulsy zniechęcają kunę do przekroczenia wyznaczonej granicy. Prąd ma niskie natężenie, ale bardzo skutecznie odstrasza kunę. Zwierzę w zetknięciu się z przewodem pod niskim napięciem zniechęca się i już nie wraca w to samo miejsce. Dzięki indywidualnemu dopasowaniu instalacji do budynku oraz sprawnemu montażowi skutecznie  pozbywasz się kuny domowej.

Jeśli masz problem z kuną domową, zadzwoń do StopKunom, pomożemy ci się pozbyć kuny z twojego strychu i poddasza.

Tel. 663 380 128