5 powodów, dlaczego należy szybko i skutecznie pozbyć się kuny domowej bytującej na strychu

Kuny domowe to zdecydowanie jedne z najbardziej niepożądanych i trudnych do odizolowania szkodników, z jakimi mogą spotkać się właściciele domów. To małe, ale bardzo uciążliwe i problematyczne drapieżne ssaki, które mogą doprowadzać do bardzo poważnych szkód materialnych, a także uszkadzać dach i instalacje, a czasem nawet stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców. Dlatego ważne jest, żeby w momencie odkrycia bytowania kuny domowej na strychu, jak najszybciej pozbyć się jej z domu i zniechęcić do powrotu. Poznaj 5 kluczowych powodów, dlaczego należy to zrobić.

Kuny powodują ogromne szkody materialne

Kuna domowa poszukuje suchego, ciepłego i odsłoniętego od wiatru schronienia. Dlatego też najchętniej poszukuje miejsca do zamieszkania blisko człowieka. Kuna zazwyczaj szuka schronienia na strychu, na poddaszu, w domkach letniskowych, przyczepach kempingowych, szopach, składzikach i garażach. To, ze drapieżnik ten wybiera opuszczone obiekty, jest absolutnie mitem. Kuna domowa to gatunek synatropijny, wręcz celowo wyszukuje miejsc, gdzie przebywanie blisko człowieka zapewni jej dostęp do pożywienia i ciepłe schronienie. Najczęściej kuna domowa wybiera strychy i poddasza, wykorzystując je jako miejsce do gniazdowania i rozmnażania się. Kuna domowe z racji tego, że jest drapieżna, przezorna i kieruje się zwierzęcym instynktem, doprowadza zazwyczaj do bardzo dużych szkód materialnych. Do najpoważniejszych należą uszkodzone konstrukcje dachu i strychu oraz zdewastowane warstwy izolacji i ocieplenia. Kuna domowa może również przegryzać różne elementy, takie jak instalacje, przewody czy rury, co może prowadzić do poważnych problemów związanych z zaopatrzeniem budynku w media. Zanieczyszczone odchodami kuny przedmioty są trudne do wyczyszczenia i pozbycia się specyficznego zapachu. W bardzo wielu przypadkach nadają się już tylko do wyrzucenia.

Kuny śmiecą, brudzą i powodują zagrożenie chorobami

Kuna domowa jest zwierzęciem dzikim, a zatem istnieje zagrożenie, że osobnik, który zamieszka pod ludzkim dachem sprowadzi tez zagrożenie w postaci chorób, czy pasożytów. Kuny domowe mogą przenosić różne choroby, takie jak wścieklizna czy tężec. Często dochodzi do konfrontacji ze zwierzętami domowymi ( szczególnie z kotami), ryzyko zarażenia jest zatem bardzo wysokie. Ponadto kuny domowe są zwierzętami terytorialnymi, zanieczyszczają strych swoimi odchodami. Jest to źródłem nie tylko ogromnego smrodu, ale także siedliskiem bakterii i drobnoustrojów. Kuna domowa zaśmieca teren wokół swojego gniazda martwymi osobnikami, co również powoduje obniżenie warunków sanitarnych i powstanie ryzyka epidemiologicznego. Można tu zatem wręcz mówić o zagrożeniu zdrowia nie tylko zwierząt domowych, ale też człowieka.

Kuny domowe hałasują i powodują niepokój

Kuna domowa prowadzi nocny tryb życia. W dzień, kiedy właściciele domu są zazwyczaj aktywni, drapieżnik śpi w swoim gnieździe. Kiedy zbliża się późny wieczór, kuna domowa staje się aktywna. Nieustannie wydrapuje i drąży tunele. Skrobie styropian, przegryza rury i inne przedmioty. Bytowanie kuny na strychu zatem związane jest z nieustannym przeszkadzaniem właścicielom w nocnym odpoczynku. Jeśli kuna domowa założy rodzinę i urodzi małe, z poddasza zazwyczaj dźwięki harców 7-8 elementowej rodziny stają się tak głośne, że człowiek nie jest w stanie zasnąć. Powoduje to ciągłe rozdrażnienie i niepokój, zwierzęta domowe również są niespokojne, obecność kuny na dachu może powodować u nich zdenerwowanie i ataki agresji.

Obecność kuny domowej wpływa na utratę wartości nieruchomości

Zniszczenia spowodowane bytowaniem kuny domowej są zazwyczaj bardzo poważne i trudne do wyeliminowania. Naprawa dachu wiąże się z ogromnymi kosztami, a pozostawienie takich oznak bytowania kuny domowej, jak mostki termiczne w izolacji, uszkodzenie konstrukcji, czy uciążliwy i trudny do wyeliminowania smród prowadzi do obniżenia wartości nieruchomości. Ma to duże znaczenie przy próbie sprzedaży nieruchomości, albo przy wykonywaniu operatu szacunkowego choćby do celów kredytowych. Pozostawienie bytującej na strychu kuny z pewnością odstraszy potencjalnych nabywców, a ewentualny raport rzeczoznawcy będzie niekorzystny dla właściciela nieruchomości.

Skutki bytowania kuny domowej są coraz bardziej poważne

Zlekceważenie obecności kuny domowej na strychu bardzo szybko prowadzi do powstawania coraz większych szkód. To drapieżnik, który jest niezwykle sprytny i aktywny. Kuna nieustannie drąży tunele, uszkodzenia w konstrukcji dachu oraz w instalacjach stają się bardzo szybko nieodwracalne. W wielu przypadkach efektem pozostawienia kuny w spokoju, jest nie tyle remont, co kosztowna wymiana całej konstrukcji dachu. Kuny udają się co wieczór na polowanie, zazwyczaj jej pożywienie stanowią małe gryzonie i ptaki. Potrafi jednak zabić większe zwierzę, kot w starciu z dziką kuną nie ma szans. Kuna także lubi chować się pod maską samochodów. Bardzo często dochodzi do uszkodzenia przez kunę ważnych podzespołów w aucie. Nawet jeśli kuna oszczędzi instalacje, to z pewnością będzie starała się oznaczyć swój teren odchodami. Pozbycie się smrodu z tapicerki w aucie jest bardzo trudnym i długotrwałym zadaniem. Ponadto kuna domowa lubi także odwiedzać wszystkie obiekty znajdujące się w pobliżu – składziki, garaże, szopy i altany. Mimo, że największe szkody wyrządza wokół swojego gniazda na strychu, niestety w wielu przypadkach jej zniszczenia można także zaobserwować w pobliskich obiektach.

Szybko i skutecznie pozbądź się kuny domowej ze strychu lub dachu

Konsekwencje bytowania kuny domowej są bardzo poważne, kosztowne i często trudne do naprawienia. Okazuje się, że im dłużej kuna domowa pozostaje na strychu, tym większe i bardziej rozległe są szkody. Dlatego też nie należy lekceważyć jej pojawienia się pod dachem i trzeba jak najszybciej podjąć skuteczne działania. Aby pozbyć się kuny domowej należy przede wszystkim zastosować metody, które dostępne są w granicach obowiązującego prawa pozwolą. Najskuteczniejszym i zarazem najszybciej działającym sposobem na kuny domowej jest instalacja StopKunom. Zadzwoń do ekspertów, którzy zaprojektują i zamontują na twoim domu bezpieczny i skuteczny system, dzięki któremu pozbędziesz się kuny domowej raz na zawsze.

Najskuteczniejszy odstraszacz na kuny domowe montujemy na terenie całego kraju. Kontakt do ekipy StopKunom.pl pod numerem telefonu: 663 380 128

Kuna opanowała Twoje poddasze?

Na Twoim strychu lub poddaszu zadomowiła się kuna? Dotychczas stosowane metody okazały się nieskuteczne? Jeśli problemy z kunami Cię już przerastają nie zwlekaj - napisz lub zadzwoń. Nasi eksperci wiedzą jak skutecznie odstraszyć kuny.

Zadzwoń, odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy, przygotujemy wycenę.

Image
image