Kuna domowa to mały, futerkowy drapieżnik, który uznawany jest za jednego z najbardziej uciążliwych ssaków bytujących w naszych domostwach. Jej specyficzny tryb życia i zdolność szybkiego przystosowania się do życia blisko człowieka sprawiły, że zasłużyła sobie na miano szkodnika, którego należy dość szybko wyprosić z domu. Jak pozbyć się kuny? Być może jeśli poznasz dobrze jej cechy i specyfikę jej bytowania, uda ci się zrozumieć, jakie sposoby są nieskuteczne, a co tak naprawdę może ci pomóc w całkowitym pozbyciu się kuny domowej.
Kuna domowa – opis gatunku
Kuna domowa (Martes foina) to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny łasicowatych. Jej wygląd nieco przypomina właśnie łasicę, ale jest szereg cech, które odróżniają te dwa gatunki. Kuna domowa to zwierzę o średnim rozmiarze, mniej więcej dużego kota lub małego psa. Długość ciała kuny może wynosić od 40 do 60 cm, a masa ciała dochodzi do 6 kg. Kuna domowa jest zwierzęciem dzikim, choć obecnie w większości wypadków można ją spotkać w pobliżu ludzkich siedlisk. Ma krótkie, gęste i miękkie futro w brązowym kolorze, dzięki któremu dobrze wtapia się w otoczenie. Charakterystyczny dla kuny jest tzw. śliniak, czyli jasna plama jasnego futra pod pyszczkiem, śliniak „rozwidla się aż do poziomu przednich łap. Kuna posiada długie, silne pięciopalczaste łapy z ostrymi pazurami, co umożliwia jej wspinanie się po drzewach i polowanie na inne zwierzęta. Obszar występowania kuny domowej jest ogromny. Można ja spotkać w zasadzie we wszystkich krajach europejskich oraz na kontynencie azjatyckim. Do Ameryki trafiła jako zwierzę… domowe i udało jej się zaadoptować do tamtejszych warunków naturalnych.
Kuna domowa – bytowanie
Kuna domowa jest zwierzęciem nocnym, rzadko można ją spotkać w ciągu dnia. Prowadzi dość regularny tryb życia, późnym wieczorem udaje się na łowy i po kilku godzinach wraca do gniazda. Jest sprytna i przewidująca. Potrafi znaleźć najmniejszą szczelinę, aby przedostać się do wnętrza budynku, w którym znajdzie ciepło. Znalazłszy odpowiednie miejsce do zamieszkania, kuna domowa buduje tam ok 40 cm gniazdo z piór, gałązek, sierści i kosteczek padliny. Wokół gniazda zwierzę tworzy sieć tuneli, którymi wydostaje się na zewnątrz. Zazwyczaj pierwsza zjawia się samica, która spodziewa się potomstwa. Ciąża kuny domowej trwa niemal tyle co u ludzi, jednak sam zarodek rozwija się w kilka tygodni, a następnie wstrzymuje się do stosownego czasu. Jest to zjawisko tzw. ciąży przedłużonej, która pozwala kunie zaadoptować się do środowiska i daje czas na znalezienie najlepszego miejsca na gniazdo. Ruja kuny przypada na drugą połowę lata, zatem młode przychodzą na świat na wiosnę. Jeśli kuna domowa zadomowi się na dobre, wkrótce rodzina będzie liczyć od 6 do 12 sztuk. Kuny osiągają gotowość do rozrodu dopiero po dwóch latach, do tego czasu bardzo aktywnie spędzają czas w rodzinie. Niekiedy w okresie zimowym kuna domowa przechodzi dodatkowy okres rui, wówczas niedokunki rodzą się na jesieni. Kuna domowa jest wszystkożerna, ale jej menu stanowią głównie małe gryzonie, płazy i ptaki. Chętnie zjada również słodkie owoce. Jeśli zamieszka w pobliżu człowieka, często zagląda do śmietnika, zostawiając po sobie bałagan i rozwleczone resztki jedzenia. Kuna domowa żyje średnio 8-10 lat. Za jej naturalnych wrogów uważa się ssaki takie jak wilki, lisy, psy i borsuki. Koty stanowią dla kuny konkurencję, unikają kontaktu z nimi, ale jeśli drogi tych zwierząt się skrzyżują dochodzi do starcia, w którym kot zdecydowanie przegrywa. Kuna domowa, która zdążyła się już zaadoptować w głośnym i ruchliwym świecie człowieka bardzo często przyzwyczaja się także do obecności psa, unika go, ale psi zapach nie jest w stanie wystraszyć kuny.
Kuna domowa – jak się jej pozbyć?
Kuna domowa bardzo szybko asymiluje się w ludzkim otoczeniu. Jeśli znajdzie suche i osłonięte od wiatru i deszczu pomieszczenie, szybko się zadomowi i wybuduje gniazdo. Bardzo trudno wówczas jest się pozbyć kuny domowej. Niegdyś nasi dziadkowie zastawiali na kunę pułapki. Ale złapać kunę jest naprawdę bardzo trudno, a jeśli się uda, należy ją wywieźć naprawdę bardzo daleko, bo potrafi wrócić. Co prawda kuna domowa nie jest zwierzęciem zagrożonym wymarciem i ma status zwierzęcia łownego, podobnie jak kuna leśna, ale obejmują ją przepisy ochrony gatunkowej. Dlatego jedynym sposobem na pozbycie się kuny domowej jest zastosowanie skutecznego odstraszania. Okazuje się, że kuna domowa przyzwyczaja się do głośnych dźwięków i intensywnych zapachów. Trudno też w swoim własnym domu, na poddaszu lub strychu nieustannie odstraszać kunę silnym zapachem rozpuszczalnika. Nieskuteczne na dłuższą metę jest też rozrzucanie sierści psa w pobliżu gniazda, kuna domowa jest sprytna i uparta, cierpliwe przeczeka, aż zapach lekko zwietrzeje i wróci do swojego gniazda. Dlatego należy zastosować odpowiednią barierę ochronną. Oczywiście warto wcześniej bardzo dobrze obejrzeć budynek, czy nie ma jakiś niepotrzebnych szczelin lub niedomkniętych okien, choć kuna przeciśnie się również przez kanały wentylacyjne i szpary pomiędzy dachówkami.
Skuteczny sposób na pozbycie się kuny domowej
Jedynym sposobem na pozbycie się kuny domowej, skutecznym w 100 % i niezawodnym jest założenie na elewacji budynku instalacji elektrycznej. Krótkie niewielkie impulsy elektryczne, choć są bezpieczne dla człowieka i dla zwierząt, zniechęcają kunę domową do przekroczenia bariery. To prąd o niskiej mocy, który po dotknięciu stwarza nieprzyjemne odczucie, dlatego kuna szybko przekonuje się, że droga jest dla niej zamknięta. Kuna może jeszcze kilka razy próbować dostać się do środka, ale w końcu zniechęca się i odchodzi na dobre. System StopKunom jest najskuteczniejszy z tego względu, że wyspecjalizowany zespół techniczny projektuje i montuje całą instalację w oparciu o konkretne, indywidualne parametry budynku. Jest zatem tak idealnie dopasowany, by każde newralgiczne miejsce było całkowicie zabezpieczone przed kuną. System posiada gwarancję na dwa lata, ale jego żywotność i użytkowość jest o wiele dłuższa. Z instalacją StopKunom z pewnością uda się na zawsze rozwiązać problem z kuną domową.
Zadzwoń i zapytaj o termin realizacji tel. 663 380 128
Problem z kuną?
Wydaje Ci się, że masz problem z kuną, ale nie jesteś pewien jak ją rozpoznać, i jak się upewnić, że to kuna? A może kuna już dokonała zniszczeń i chcesz skutecznie zabezpieczyć swój dom przed kunami?
Zadzwoń, odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy, przygotujemy wycenę.