Co to jest kamionka (kuna domowa)?

Kuna domowa inaczej nazywana kamionką to drapieżny ssak z rodziny łasicowatych blisko spokrewniony z kuną leśną, występujący na terenie niemal całej Europy i w dużej części Azji – po zachodnie regiony Chin. Zwierzę ma wydłużony tułów i krótkie, silne łapy zakończone pazurami, długi i puszysty ogon oraz szpiczasty pyszczek z małymi oczkami. Futro kun domowych składa się z włosów ościstych i wełnistych, najczęściej ma kolor brązowy. Pod szyją występuje charakterystyczna biała, rzadko żółtawa plama. 

Środowisko występowania

W odróżnieniu od swoich leśnych kuzynów kamionki nie stronią od siedzib ludzkich. Wprost przeciwnie, swoje gniazda chętnie zakładają na nieużytkowych poddaszach domów. Mieszkają również w garażach, szopach, altanach, różnego rodzaju ruderach, opuszczonych budynkach i gruzowiskach. Częstymi kryjówkami kun domowych są wnętrza zaparkowanych pod domami pojazdów – przyciąga je ciepło silników spalinowych i oferowana przez nie dobrze zamaskowana przestrzeń do przechowywania pożywienia – upolowanych przez kuny drobnych zwierząt lub znalezionych przez nie resztek.

Kamionki możemy spotkać zarówno na wsi, jak i na terenie wielkich miejskich metropolii. Choć w centrach miast widujemy je raczej rzadko, to w pobliżu parków lub ogródków działkowych z pewnością występują. W związku z tym, że kuny domowe prowadzą nocny tryb życia, raczej nie rzucają się w oczy. Zdecydowanie częściej obserwujemy efekty ich obecność. Kuny wyrządzają liczne szkody – przegryzają kable, niszczą maty wygłuszające w pojazdach, dewastują wełnę mineralną izolującą dachy, pozostawiają po sobie resztki rozkładającego się pożywienia i odchody, polują na drób hodowlany i gołębie.

Tryb życia i typowe zachowania

Dorosłe kamionki aktywne są głównie w nocy. Wtedy polują, poszukują nowych kryjówek, a w okresie rui, partnera. Zimą ich aktywność wyraźnie spada. Przy dużych mrozach kuny domowe rzadko opuszczają ciepłe, bezpieczne kryjówki. Kuny są samotnikami i łączą się w party tylko na czas rozrodu. Zwierzę osiąga dojrzałość płciową w wieku dwóch lat, a ciąża, w zależności od dostępności pożywienia, może trwać nawet 9 miesięcy. Miot liczy od 2 do nawet 8 młodych. Kuny rodzą się ślepe i przez około 3 miesiące żywią się wyłącznie mlekiem matki. 

Kamionki doskonale się wspinają. Są skoczne i zwinne. Potrafią również kopać i dobrze pływają. Ich podstawowym pożywieniem są drobne gryzonie, ptaki i ich jaja. Nie pogardzą płazami i dużymi owadami. W okresie letnim w menu kuny pojawiają się również dojrzałe owoce. Przysmakiem jest miód. W naturalnych warunkach przeciętny wiek kun domowych wynosi 8-10 lat. To zwierzęta terytorialne, które w ciągu nocy mogą pokonywać wiele kilometrów, nie tylko polując, ale także znacząc swój teren.

image

Problem z kuną?

Wydaje Ci się, że masz problem z kuną, ale nie jesteś pewien jak ją rozpoznać, i jak się upewnić, że to kuna? A może kuna już dokonała zniszczeń i chcesz skutecznie zabezpieczyć swój dom przed kunami?

Zadzwoń, odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy, przygotujemy wycenę.

Image