Jak rozpoznać obecność kuny domowej

Oglądając kunę domową na zdjęciu w sieci mamy co najmniej neutralne odczucia. Smukłe ciałko, brązowe futro z białym krawacikiem w pierwszej chwili nie budzi żadnych zastrzeżeń. Ale kiedy to na pozór urocze zwierzę postanowi zamieszkać w naszym domu lub samochodzie, zaczynają się problemy i wtedy rozpaczliwie szukamy natychmiastowej pomocy.

Jak rozpoznać, że źródłem naszych kłopotów jest właśnie kuna domowa, a nie mysz, zdziczały kot, czy szczur?

Po pierwsze zauważamy szkody wyrządzone przez kuny. Można sprawdzić warstwę izolacyjną dachu. Kuny bowiem budują swoje norki i dość widoczne, gęste korytarze, którymi się ciągle przemieszczają. Wygryzione wielkie dziury w styropianie lub wełnie to nie jedyne zniszczenia, jakie możesz zaobserwować. Sprawdź wszystkie instalacje, kable, przewody. W samochodach są to zwykle przegryzione kable zapłonowe i uszkodzona elektryka.

Niestety  kuny są też powodem bardzo drażniącego hałasu. Szczególnie wieczorem i o zmierzchu słychać intensywne odgłosy drapania, tupania i chrobotania. Nie są to subtelne dźwięki, różnią się zdecydowanie od dźwięków, których sprawcą jest mysz lub szczur. Taki uporczywy i donośny hałas jest szczególnie uciążliwy w momencie, gdy mieszkańcy próbują udać się na spoczynek. Odgłosy jakie wydają kuny szczególnie intensyfikują się w okresie lęgowym: od marca i czerwca oraz o czerwca do sierpnia, kiedy trwa okres godowy. Hałas w tych miesiącach jest szczególnie uciążliwy i zdecydowanie nie da się go zbagatelizować.

Czasami na strychu lub pod maską samochodu można znaleźć resztki pokarmu, jakie pozostawiły kuny. Pamiętajmy, że kuna domowa jest drapieżnikiem. Możemy zatem znaleźć małe fragmenty kości, piórka, skorupki jajek oraz przywleczone z naszego śmietnika odpadki.

Mało przyjemną, ale dość znaczącą wskazówką na to, ze zagościła u nas kuna domowa są jej odchody. Mają one ok. 1-2 cm grubości i ok. 8-10 cm długości, zwykle ułożone spiralnie. Zawierają resztki niestrawionych piór lub skorupek.

Kuny są sprawcami bardzo nieprzyjemnego zapachu. Jest on spowodowany nie tylko odchodami i moczem, ale również specjalną wydzieliną z ich odbytu. Kuny w ten sposób oznaczają swoje terytorium, jeśli czujesz bardzo intensywny i nieprzyjemny zapach, możesz zatem być pewien, ze kuny zamieszkały u ciebie. Do tego jeszcze dochodzi smród rozkładających się resztek pokarmu, czyli padliny. Ta nieprzyjemna mieszanka zapachów jest bardzo intensywna i utrzymuje się bardzo długo.

Poszukaj śladów łap kuny wokół domu i na elewacji budynku. Kuna domowa porusza się skokami, ma bardziej jajowate łapy zakończone pięcioma pazurami. Pozostawia ślady parami w odległości ok. 50-100 cm. Na tropach kuny można zaobserwować odcisk łapy wraz z owłosieniem. Kuny potrafią skakać do 3 metrów, warto zatem bardzo dobrze obejrzeć ściany wokół rynien i balkonów.

Jeśli zauważysz którykolwiek z powyższych znaków bytowania kuny, niezwłocznie zacznij działać. Pamiętaj, że zwierzęta są pod ochroną, nie powinieneś działać na własną rękę, a zdecydowanie sprawę przekazać profesjonalnemu zespołowi. Jedynym skutecznym i optymalnym sposobem jest zastosowanie elektrycznego systemu odstraszania. W ciągu kilku dni pomoże pozbyć się całkowicie niechcianego gościa, nie robiąc mu przy tym krzywdy.

image

Problem z kuną?

Wydaje Ci się, że masz problem z kuną, ale nie jesteś pewien jak ją rozpoznać, i jak się upewnić, że to kuna? A może kuna już dokonała zniszczeń i chcesz skutecznie zabezpieczyć swój dom przed kunami?

Zadzwoń, odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy, przygotujemy wycenę.

Image