Quiz: fakty i mity o kunie domowej

Kuna domowa to zadziorne zwierzątko. Lubi przebywać blisko człowieka, skorzystać z ciepła jego domu i resztek wywleczonych ze śmietnika, ale w podziękowaniu odwzajemnia się przegryzioną instalacją i wydrapanymi dziurami w ociepleniu dachu. Pojawienie się kuny domowej absolutnie nie jest powodem do śmiechu.

Po zauważeniu jej obecności po prostu trzeba natychmiast podjąć odpowiednie kroki, by wypłoszyć zwierzątko z domu. Na szczęście istnieje 100% skuteczny sposób, aby pozbyć się tego szkodliwego zwierzątka – wystarczy zainstalować elektryczny odstraszasz na kuny domowe. Sposób na kuny jest na  tyle nieszkodliwy dla ludzi i zwierząt, i co najważniejsze – jest tak niezawodny, że możemy pozwolić sobie na kilka minut dobrej zabawy i rozwiązać quiz na temat kuny domowej. Zanim przejdziemy do quizu opowiedzmy sobie co nieco o kunach domowych.

Kuna domowa jest ssakiem drapieżnym, charakteryzuje ją brązowe futerko i tak zwany śliniak w kolorze białym. Od kuny leśnej różni ją kolor śliniaka, kuna żyjąca w lesie ma śliniak w kolorze beżowym. Ponadto kuna leśna ma futro również na opuszkach, aby było jej ciepło podczas zim.

Kuna domowa jest zwierzątkiem synantropijnym, przystosowała się do życia wśród ludzi i znakomicie się czuje w ludzkich osadach. Lubi, kiedy jest ciepło i sucho, dlatego chowa się pod dach domów, garaży, przeróżnych składzików. Niestety dobrze jest jej również pod maską samochodów. Kiedy znajdzie swoje suche i ciepłe mieszkanie zaczyna je zaznaczać swoimi płynami fizjologicznymi, znosi do gniazda pożywienie. Wydrapuje wokół korytarze i przegryza różne przewody i instalacje. Cykl rozrodczy kuny domowej, jak na takie małe zwierzątko jest dość długi. Kuna od narodzenia dopiero po dwóch latach szuka partnera. Generalnie jest samotnikiem, łączy się w pary tylko w okresie rui, która przypada na sierpień. Ciężarna kuna szuka bardzo intensywnie mieszkania. Okres ciąży trwa u niej długo, bo aż osiem miesięcy. Poród następuje w marcu i przez miesiąc kuna domowa karmi młode mlekiem. Od mniej więcej kwietnia małe kuny wraz z matką zaczynają zabawy i harce. Są zwierzętami nocnymi, zatem drapią, popiskują dość głośno i hałasują przez całą noc. Naturalnym wrogiem kun domowych jest pies, ale kuny schowane pod dachem w wydrążonych tunelach absolutnie nie czują żadnego zagrożenia. Nie można trwale usunąć kuny psikając jakimiś preparatami, co prawda kuna nie lubi zapachu amoniaku, ale potrafi zrobić sobie gniazdo kilkanaście metrów dalej. Kuny są pod ochroną. Nie wolno ich zabijać i robić im krzywdy. Dlatego jedynym skutecznym sposobem jest założenie elektrycznej instalacji na dachu domu. Elektryczny pastuch emituje niewielkie impulsy, które nie są szkodliwe, ale zniechęcają całkowicie kunę do przekraczania linii. Kuna zapamiętuje, że impulsy są nieprzyjemne i nigdy już nie wraca. Zatem założenie elektrycznego systemu odstraszania kun to jedyny skuteczny sposób na pozbycie się kuny domowej. Nasza firma specjalizuje się w sprawnym montażu takiego systemu odstraszania kun domowych, zatem zachęcamy do kontaktu tel.663 380 128, a tymczasem zapraszamy do Quizu:

1. Jak długo kuna „chodzi w ciąży”?

  1. Krótko, ma 6-10 miotów w ciągu roku;
  2. Tak jak kot, ok 67 dni, czyli nieco ponad 2 miesiące;
  3. Długo, prawie jak człowiek, bo aż 240 dni.

2. Kuna osiąga dojrzałość płciową:

  1. 4 miesiące po narodzeniu.
  2. Rok po narodzeniu.
  3. Dwa lata po narodzeniu.

3. Kunę domową od leśnej można odróżnić:

  1. Nie można, to ten sam gatunek.
  2. Kuna leśna ma włochate opuszki palców, kuna domowa łyse.
  3. Kuna domowa jest brązowa, kuna leśna czarna.

4. Kuna domowa żywi się:

  1. Liśćmi, trawą i owocami różnych roślin.
  2. Mięsem, jest przecież drapieżnikiem.
  3. Dietą mix, na obiad zje wróbla, a na deser gruszkę.

5. Kuna potrafi:

  1. Zagryźć 40 kur w kurniku i zostawić truchła,
  2. Wykraść z kuchni srebrną łyżeczkę,
  3. Zaprzyjaźnić się z naszym dobermanem.

6. Kuna uwielbia:

  1. Zaznaczać swoje terytorium jak pies
  2. Wygrzewać się w słońcu na dachu.
  3. Zmieniać co chwilę miejsce zamieszkania.

7. Najskuteczniejszy sposób na kuny domowe to:

  1. Opryskać dom olejkiem lawendowym.
  2. Kupić agresywnego psa.
  3. Zamontować elektrycznego pastucha.

8. Kuna domowa nie zamieszka w:

  1. Igloo
  2. Samochodzie
  3. Garażu.

9. Kuna domowa nie lubi zapachu:

  1. Zgniłych jaj.
  2. Amoniaku.
  3. Różanego olejku.

10. Impulsy z elektrycznego systemu odstraszania kun domowych:

  1. Automatycznie zabijają kunę.
  2. Zniechęcają kunę do przekraczania instalacji.
  3. Sprawiają, że kuna traci władzę nad łapkami.

Odpowiedzi:

1 c, 2 c, 3 b, 4 c, 5 a, 6 a, 7 c, 8 a, 9 b, 10 b