Kuna, nie od parady zwana domową to powtarzający się problem właścicieli domów, chatek i kurników. Niepozornie wyglądające smukłe zwierzątko niestety słynie ze swojego uciążliwego dla człowieka trybu życia. Dopóki kuna nie postanowi zamieszkać pod naszym dachem, nie zdajemy sobie sprawy, jak wielkie szkody może nam wyrządzić. Aby zrozumieć, skąd w ogóle wzięła się kuna pod naszym dachem i jak się jej pozbyć, spróbujmy nakreślić jej tryb życia.
Kuna domowa to drapieżny ssak z rodziny łasicowatych. Z wyglądu może nawet wydawać się dość śmieszna, bo ma dość długo tułów i krótkie łapki. Niech nas to nie zmyli – taki kształt ciała ułatwia kunie prześlizgiwanie się przez najmniejsze dziury i szczeliny. To dzięki swojemu łasicowatemu, pociągłemu ciałku udaje jej się wejść przez rynnę, szparę w oknie, czy przedartą ocieplinę dachu. Niestety w warsztatach samochodowych bardzo często pojawiają się zdenerwowani właściciele aut, w których instalacji zagnieździła się kuna. Drapieżnik ten zatem potrafi przecisnąć się przez każdy otwór. Budowa ciała kuny domowej sprzyja również jej skoczności. Posiada ona krótkie, sprężyste nóżki, dzięki którym udaje jej się skoczyć na odległość nawet 3 metrów. Może zatem z łatwością wskoczyć na taras lub na parapet okna na poddaszu. A jest zwierzątkiem bardzo zdeterminowanym, zatem właśnie w ten sposób najczęściej dostaje się pod nasz dach. Tym bardziej, że ma dość długie i ostre pazurki, które ułatwiają jej chwytanie się różnych powierzchni. Czasem na elewacji lub na rynnie widać ślady jej pazurków, jeśli nie chce jej się skakać, lub niesie jakiś większy przysmak, po prostu wdrapuje się po pionowej ściance.
Kuna domowa prowadzi nocny tryb życia, zatem w dzień zazwyczaj pozostaje niezauważona. Dopiero kiedy wychodzi na żer i wraca, żeby wydrążyć kilka nowych tuneli w warstwie ocieplenia dachu lub przegryzać kable, daje o sobie głośno znać. Hałas, który robi kuna domowa, jest naprawdę uciążliwy. Pozostaje ona aktywna przez całą noc, zatem nieustannie słychać drapanie, stukanie, a nawet specyficzne piski. Szczególnie natężony hałas występuje w okresie wiosennym i wczesno letnim, kiedy to narodzone w marcu niedokunki zaczynają bardzo głośne zabawy. W miocie jest ok 4-6 młodych, łatwo sobie zatem wyobrazić, co dzieje się w nocy, jeśli wszystkie zamieszkałe pod naszym dachem kuny zaczynają swoje harce.
Kuna domowa jest drapieżnikiem, ale zjada nie tylko mięso. Owszem, bardzo chętnie poluje na myszy, zje większego ślimaka, choć najczęściej wyłapuje ptaki, nawet takie całkiem spore np. kury, czy kaczki. Ale z równym smakiem wyjada również owoce lub resztki z naszych śmietników. To mit, że kuny są tylko tam, gdzie jest dużo myszy. Dla kuny domowej liczy się przede wszystkim obfitość pożywienia, dlatego lubi przebywać blisko człowieka. Udaje jej się dostać do pojemnika na śmieci i do zapasów w spiżarni. Poszukuje więc ciepłego i suchego miejsca zamieszkania, skąd może urządzać sobie wyprawy po różnorodne pożywienie.
Tryb życia, jaki prowadzi kuna domowa wiąże się też z jej cyklem rozrodczym. Cieczka kuny przypada w okresie letnim, wówczas około sierpnia kuny parują się, a samice rozpoczynają intensywne poszukiwania nowego domu. Ciąża kuny jest bardzo długa, daje kunie aż 8 miesięcy czasu na znalezienie wygodnego i ciepłego lokum, w którym mogą narodzić się młode. Dlatego miesiące od jesieni, aż po wiosnę to okres, w którym najczęściej kuna wprowadza się pod nasz dach.
Warto zatem przemyśleć kwestię zabezpieczenia się przed kuną domową. Najlepiej jest po prostu w ogóle nie dopuścić do tego, by weszła pod nasz dach. Jedynym takim sposobem, który skutecznie zatrzyma kunę poza naszym domem, jest założenie specjalnej instalacji elektrycznej, która skutecznie zniechęci zwierzątko do przekroczenia ustalonej granicy, jednocześnie nie robiąc nikomu krzywdy.
Kuna opanowała Twoje poddasze?
Na Twoim strychu lub poddaszu zadomowiła się kuna? Dotychczas stosowane metody okazały się nieskuteczne? Jeśli problemy z kunami Cię już przerastają nie zwlekaj - napisz lub zadzwoń. Nasi eksperci wiedzą jak skutecznie odstraszyć kuny.
Zadzwoń, odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy, przygotujemy wycenę.
