Zabezpieczenie domu przed kuną domową

Od początku marca kuna domowa, która dotąd nie znalazła dogodnego miejsca, rozpocznie intensywne poszukiwania miejsca, w którym może urodzić swoje młode. Wydaje się, że w tej informacji nie ma nic alarmującego, ale dla tych, którzy mieli już okazję poznać kunę domową, wiadome jest, że należy wykorzystać najskuteczniejsze sposoby, by zapobiec wprowadzeniu się kuny do domu, garażu lub samochodu.

Kuna to z wyglądu niepozorne zwierzątko futerkowe. Mały drapieżnik z gatunku łasicowatych raczej nie wzbudza podejrzeń. Brązowe futro, podłużne ciałko i długi ogon nawiązują do gatunku łasicowatych. Dzięki swojej budowie ciała kuna domowa jest niezwykle zwinnym i sprytnym zwierzątkiem. Potrafi wspinać się po elewacji, po rynnach,  może wskoczyć na balkon nawet na wysokości 3 metrów. Te wszystkie jej umiejętności pozwalają jej wdrapywać się w najtrudniejsze miejsca i wślizgiwać się w najmniejsze szczeliny. To dlatego tak łatwo jej wejść pod maskę samochodu, czy też przedostać się jej przez otwór wentylacyjny do domu.

Niektórzy określają kunę domową jako wredne i złośliwe zwierzątko. Mają po prostu na uwadze jej spryt i nieustępliwość w poszukiwaniu schronienia. Należy jednakże sobie uświadomić, że  wszystkie wybryki i szkody, jakie czyni nam kuna domowa wynikają bezpośrednio z jej trybu życia.

Kuna domowa jest zwierzęciem z gatunku synantropijnych, to znaczy po prostu, że umie i uwielbia przebywać w środowisku człowieka. Ludzie zapewniają jej wiele atrakcji, pożywienie i suche, ciepłe schronienie. Nic dziwnego zatem, że poszukuje sobie mieszkanka w naszych domach, garażach, kurnikach, stodołach.  Kuna jest zwierzęciem terytorialnym, jeśli wybierze sobie jakieś lokum, to raczej samowolnie go nie opuści, a dodatkowo będzie oznaczać je swoimi odchodami i moczem. Ci, co mieli do czynienia z kuną domową wiedzą, jak intensywny smród rozchodzi się z wydalin kuny. Niektórzy miesiącami próbują pozbyć się przykrego zamachu z poddasza, czy samochodu.

Kuna domowa prowadzi nocny tryb życia, dlatego do czasu, kiedy nie wprowadzi się na dobre, nie zdołamy tego zauważyć. Ale jeśli poczuje się na naszym strychu jak u siebie w domu, szybko odczujemy, że popadliśmy w spore tarapaty. Kuna jest samotnikiem, ale w okresie lipiec-sierpień łączy się w parę, by zapoczątkować kolejne pokolenie. Ciąża u kuny jest bardzo długa, trwa aż 260 dni, dlatego trwa aż do marca. Dlatego też inteligentne i przewidujące zwierzątko nie ustąpi, dopóki nie znajdzie dla siebie i dla swojej przyszłej rodziny suchego i ciepłego mieszkania, z pełną dostępnością do obfitego pożywienia, pozostawianego przez ludzi w śmietnikach.

Kiedy kuna trafi pod nasz dach, zapewne bardzo szybko się o tym dowiemy. Jest zwierzątkiem nocnym, w godzinach, kiedy zazwyczaj ludzcy gospodarze udają się na spoczynek, kuna rozpoczyna swoje dzikie harce i wydrapuje świetnie zorganizowane i przestronne trasy ewakuacyjne w ociepleniu naszego dachu. Szkody finansowe w uszkodzonym poszyciu dachu oraz w instalacji elektrycznej  bywają naprawdę olbrzymie i zazwyczaj wymuszają całkowity remont. Dodatkowo kuna oznacza swoje terytorium we wspomniany wyżej sposób, dokładając do tego jeszcze resztki gnijącego pożywienia wywleczonego ze śmietnika. Kiedy młode, zazwyczaj w ilości 2-8 sztuk postanowią dołączyć do rodziców, hałas w nocy jest naprawdę bardzo duży, niestety natężenie hałasu rośnie proporcjonalnie do wielkości szkód, jakie kuny potrafią poczynić w domu. Na przełomie lipca, sierpnia cykl rozrodczy rozpoczyna się na nowo i kuny ruszają w rui, by za chwilę powrócić w swoje dobre sprawdzone mieszkanie.

Jeśli popatrzymy na kunę, jak na sprytne i inteligentne zwierzątko, to nawet odczujemy pewną ciekawość i podziw. Ale trzeba przyznać, że jednak interesy człowieka i kuny są jak najbardziej rozbieżne i należy wykorzystać najlepszy sposób, by zabezpieczyć dom przez inwazją kuny domowej. Jedynym skutecznym i bezpiecznym dla kuny sposobem zniechęcenia jej do zamieszkania jest zainstalowanie specjalnego systemu elektrycznego. Nie można robić krzywdy zwierzęciu, ani stosować jakiś drastycznych metod. Można natomiast w szybki i łatwy sposób zlecić zamocowanie na elewacji elektrycznego zestawu do odstraszania, który zniechęci kunę do zamieszkania w naszym domu. Impulsy, które emituje elektryzator są w 100 % bezpieczne dla człowieka i dla zwierzęcia. Instalacja systemu przez profesjonalny zespół jest błyskawiczna i gwarantuje całkowite zabezpieczenie przed wizytami kuny w naszym domu. Jeśli twój dom jest jeszcze nie zabezpieczony systemem odstraszającym na kuny, pomyśl o tym, zanim kuna zadomowi się u ciebie.

image

Problem z kuną?

Wydaje Ci się, że masz problem z kuną, ale nie jesteś pewien jak ją rozpoznać, i jak się upewnić, że to kuna? A może kuna już dokonała zniszczeń i chcesz skutecznie zabezpieczyć swój dom przed kunami?

Zadzwoń, odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy, przygotujemy wycenę.

Image