Szkodniki w naszych domach

Okazuje się, że nawet w najbardziej zadbanym i higienicznie czystym domu mogą zadomowić się nieproszeni goście. Szkodniki to charakterne zwierzątka, które posiadają dość uciążliwy dla człowieka tryb życia i zwykle znakomicie przystosowują się do życia w siedzibach ludzkich. Absolutnie obecność szkodników w naszych domach jest niepożądana: brudzą, roznoszą choroby i niszczą nasze mienie. Wydaje się, że walka czasem jest nierówna i zdecydowanie nie chodzi tu o rozmiar uciążliwego karalucha, myszy czy kuny domowej, a jego niebywałą determinację do pozostania na swoim miejscu i zakresu szkód jakie wyrządza. Jakie szkodniki występują najczęściej w naszych domach? Czy i jakim sposobem można się ich pozbyć?

Robale, insekty i pozostałe towarzystwo o owadzich nóżkach

Obecność w naszych domach najróżniejszych owadów i robaków jest chyba najpowszechniejsza. Wyłażą z każdej dziurki w ścianie, z list przypodłogowych, rur i szpar okiennych. Karaluchy, rybkiki, mrówki, mole. Chociaż ich obecność jest bardzo uciążliwa, to trzeba uczciwie przyznać, że rzadko poczynają znaczne szkody majątkowe. W pierwszej kolejności wzbudzają obrzydzenie. Chociaż mrówki i mole jednak są odpowiedzialne za niszczenie. Kto zostawił kożuszek w niewietrzonej szafie lub zbagatelizował gości pod progiem domu to wie. Z pewnością jednak walka z insektami w domu nie należy do najtrudniejszych. Tu po prostu stosuje się odpowiednie płyny, zawieszki lub proszki, którymi zabezpiecza się newralgiczny teren. Na mrówki niekiedy działają też ekologiczne specyfiki np. popularna soda, proszek do pieczenia lub cynamon. Mole nie lubią zapachu lawendy i cytrusów. Karaluchy trzeba po prostu potraktować silniejszym specyfikiem zakupionym w sklepie. Na koniec powierzchnię należy często obserwować i czyścić, aby nie pojawiły się jakieś nowe pokolenia, którym udało się przetrwać w jajeczku. Robaki, które pojawiają się w naszych domach pojawiają się na skutek różnych okoliczności. Zaniedbanie czystości w mieszkaniu staje się raczej stereotypem. Do naszego domu insekty wprowadzają się w wyniku różnych sytuacji np. nasz próg domu stał na ścieżce mrówek, chętnie zatem go zasiedliły. Karaluchy lub rybiki wabi wilgoć, która jest przecież dominująca w łazience lub kuchni. Mola spożywczego najczęściej przynosimy wraz z zakupami ze sklepu. Aby ustrzec się przed inwazją robaków w domu po prstu trzeba sprzątać regularnie, wietrzyć pomieszczenia, obserwować szafki i szczeliny i szybko zareagować w przypadku zauważenia nieproszonych gości.

Gryzonie

Myszy i szczury najczęściej bytują w piwnicach, gdzie dostają się niskim oknem. Ale nierzadko tez udaje im się dostać do wewnątrz mieszkania. Potrafią wchodzić po rynnie, czy po elewacji budynku. Ich wizyty są szczególnie intensywne przed zimą, kiedy próbują znaleźć sobie jakieś lokum. Z pewnością walka z myszami jest konieczna, gdyż to szkodniki, które mogą poczynić znaczne straty. Przegryzają kable, ocieplenia, ubrania, wyjadają nasze zapasy ze spiżarni. Z myszami i szczurami niestety przeważnie trzeba walczyć w oparciu o bardziej restrykcyjne środki. Zazwyczaj stosuje się pułapki lub trutki. Niekiedy można spróbować zamontować żywołapkę, ale gryzoniom często udaje się z niej wydostać. Na pewno warto jest spróbować przeciwdziałać dostaniu się myszy do wewnątrz domu. Trzeba pamiętać, aby zamykać drzwi i uszczelniać dobrze okna. Adopcja futrzastego miauczącego pupila również rozwiązuje problem.

Kuna domowa

Kuna domowa jest chyba najbardziej szkodliwym niepożądanych gościem w naszych domach. Wprowadza się nieproszona i zostaje na dłużej. Trudno jest z nią walczyć samemu. Osobliwy tryb życia kuny domowej czyni z niej uciążliwego szkodnika. Jej wydrążanie tuneli, przegryzanie kabli, niszczenie i brudzenie mienia pociąga za sobą przeogromne straty. Bywa, że po zamieszkaniu poddasza przez kunę konieczna jest wymiana całego dachu domu.  Wysokość kosztów można sobie tylko wyobrazić. Jak pozbyć się kuny z domu? Nie jest to tak łatwe, jak w przypadku wspomnianych szkodników. Kuna choć nie lubi pewnych zapachów (np. rozpuszczalnika) potrafi się do niego przyzwyczaić. Inteligentnie omija żywołapki, jest nieuchwytna. Dlatego jedynym sposobem skutecznym na kuny domowe jest zastosowanie elektrycznego systemu odstraszania StopKunom. Instalację montuje się na elewacji budynku w taki sposób, by stanowiła barierę nie do przekroczenia. Kuna nie akceptuje impulsów elektrycznych emitowanych przez system i rezygnuje z przejścia przez linię przewodów. Instalacja jest nie tylko skuteczna, ale i trwała, kuna domowa doskonale zapamiętuje sobie barierę i już więcej nie wraca na to miejsce. Jeśli zatem masz problem z kuną domową pod twoim dachem, chcesz skutecznie zabezpieczyć swój dom przed kuną – skontaktuj się z ekipą Stopkunom.

Kuna opanowała Twoje poddasze?

Na Twoim strychu lub poddaszu zadomowiła się kuna? Dotychczas stosowane metody okazały się nieskuteczne? Jeśli problemy z kunami Cię już przerastają nie zwlekaj - napisz lub zadzwoń. Nasi eksperci wiedzą jak skutecznie odstraszyć kuny.

Zadzwoń, odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy, przygotujemy wycenę.

Image
image